2016. október 29., szombat

Jo Nesbø: A fiú

Sonny, a rejtélyes, visszahúzódó, kábítószerfüggő fiú tizennyolc éves kora óta börtönben ül, mert beismert két gyilkosságot, amelyeket nem ő követett el. Nem ingyen tette. Cserébe megkapja az egyetlen dolgot, amire szüksége van: heroint. Mivel ügye a korrupt hatalmi rendszer minden szereplőjét érinti, a rendőrségnek és az alvilágnak egyaránt az a célja, hogy folyamatosan bódult állapotban és rácsok mögött tartsák. És Sonnynak ez meg is felel, eszében sincs változtatni a helyzeten. A rabtársai egyfajta gyóntatóként tekintenek a különös, vonzó fiúra, s gyakran öntik ki neki a lelküket. Így esik, hogy egy napon Sonny megdöbbentő dolgot tud meg az egyik rabtársától: rendőr édesapja, akiről ő úgy tudta, önkezével vetett véget az életének, valójában gyilkosság áldozata lett. Sonny világa alapjaiban megrendül. Megszökik a szigorúan őrzött börtönből, és megkezdi vadászatát azok után, akik vétettek ellene.


A Mini-könyvklub októberi könyve egy igazi skandináv krimi volt, mégpedig nem is akármelyik írótól, hanem a műfaj egyik legjobbjától Jo Nesbø-tól. 
Be kell vallanom, hogy nagyon lassan haladtam a történettel, de legfőképpen azért, mert sok-sok egyéb regénybe és élménybe kezdtem bele. Szinte biztosra vettem, hogy a hónap végéig nem fogom tudni befejezni ezt a teljesítést, de a végén erőt vettem magamon és még a bejegyzés is megszületett.

Eddig számomra ez a regény adta fel legjobban a leckét, a szeptemberi olvasás - A lány a vonaton - nekem újraolvasás volt, ezért azzal könnyebben is haladtam.

A fiú be kell vallanom nem éppen a könnyed olvasmányok körébe tartozik és a téma sem állt igazán közel hozzám. Valahogy a börtön hangulata és a gyilkosságok nem jöttek át számomra, a bosszú pedig végképp idegen marad, a témák nem tudtak olyan mértékben lekötni, ahogy az elvárható lett volna. 

A történet szerint Sonny Lofthus a harmincas évei elején jár és ahogy megismerjük éppen börtönben van, ráadásul egy olyan bűnért, amit nem ő követett el, de mivel bevállalta, így ellátják heroinnal. Hurrá! Már itt elvágta egy picit magát a történet, legalábbis nálam, mert nem tudtam azonosulni, vagy elfogadni a tényt, hogy valaki ennyire sunyi módon menekül önmaga elől is. Sonny emellett pedig kihasználja azt a rejtélyes képességét, amivel meg tudja nyugtatni a börtön többi lakóját, valamint feloldozást nyújt számukra, természetesen a maga különös módján. Bevallom ettől sem lett éppen szimpatikus a fickó, ahogy előadja a csendes megváltót.  Sonny a korrupció örvényébe találja magát, melyet az ügyvédek, a zsaruk, de még egy pap is táplál. Amikor véletlenül tudomást szerez arról, hogy rendőr apja nem öngyilkos lett, hanem megölték kilép az addigi apátiából és megszökve a börtönből nekiáll kideríteni, hogy ki miatt ment tönkre az élete és ki áll a gyilkosság mögött.

Azt reméltem, hogy legalább varázslatos helyszínleírásokat fogok kapni, de sajnos sem Norvégiáról, sem Osloról nem alakulhattak ki olyan mély benyomásaim, amely alapján megszerettem volna ezt a hideg várost. Nem arra gondolok, hogy útikönyvet kellett volna a kezembe adni, de legalább egy olyan hangulatot kellett volna megteremtenie az írónak, amitől én, az olvasó valóban a gyönyörű Norvég városban érezhettem volna magamat, nem pedig egy sablonos, a világ bármely pontján könnyedén elhelyezhető átlagos helyszínen.  Amilyen fantasztikusan leírta és bemutatta a navarrai vidéket  Dolores Redondo, ez most úgy nem sikerült Nesbønak. Azt kell mondanom, hogy hozzám közelebb áll a spanyol krimi, mint a skandináv. 

Érdekes volt az a megoldás, hogy az író egy olyan szereplőt helyez előtérbe, aki nem éppen szerethető és a társadalom által elfogadott típust testesíti meg. Furcsa felépítésű történet, ahol a sok negatív érzelem és karakter viszi előre a történetet, amivel úgy alapjában nem is lenne baj, mert a krimi szál érdekes és több szálon futó volt, egy csepp érzelemmel. 
Az mindenképpen pozitívum, hogy az ügy megoldására nem lehet alapból rájönni, voltak benne szuper fordulatok és meglepődés is, emiatt mindenképpen örülök, hogy végül befejeztem a regény elolvasását.

Számomra érdekes metafóra a Fiú, mely Bibliai utalással bír, hiszen egy elterjedt keresztény szimbolika, amely szembeáll a pogánysággal és a sötét erőkkel. Sonny karaktere ebből a nézőpontból vizsgálva is nagyon érdekessé vált. Feloldoz és bűnt követ el, lázong és megnyugtat. 

A történet annak ellenére sem hagyott túl nagy nyomokat bennem, hogy az alapkoncepció nem volt rossz, a regény felépítése érdekes volt, de a szereplőket mégsem éreztem valóságosnak és kicsit vontatott volt számomra a sok negatív halmozása miatt. 
Meg kell említenem, hogy kettős érzelmek kavarogtak bennem miután letettem a regényt, tetszett, de mégis távol állt tőlem. Egyértelműen nem tudom azt mondani, hogy nem volt jó, mert a maga furcsa módján nagyon is érdekes volt, de biztos vagyok benne, hogy kell egy olyan lelkiállapot a regény olvasása során, ami hajlandóságot mutat a sok negatívum befogadására, mindemellett egy izgalmas és jól megírt krimiről van szó, ezt tényként kell leszögeznem. 

Fentiek alapján nem vagyok biztos benne, hogy mostanában több Nesbø regényt kézbe fogok venni, de legalábbis elég sok időnek el kell majd telni ahhoz, hogy újra bizalmat szavazzak neki és megpróbáljam megismerni egy másik regényét is. 

Történet bosszúról, megváltásról, társadalomról, bűnről és bűnhődésről. 

Extra

Külföldi borítók.

The Son18742827The Son (Paperback)The Son: A novel by [Nesbo, Jo]Képtalálat a következőre: „jo nesbo the son picture”




2016. október 28., péntek

Helen Simonson: Pettigrew őrnagy utolsó csatája

Edgecombe ​​St. Mary domboktól övezett apró angol falucska. Itt éli csendes életét a nyugállományú Pettigrew őrnagy, a regény szikár, lovagias, lefegyverző modorú főhőse. Mindennapjainak sarokkövei azok az értékek, melyekre az angol férfiak nemzedékek óta oly nagy hangsúlyt fektettek: tisztesség, kötelességtudás, illendőség – és a kitűnő angol tea. Az életvitelében megrögzött őrnagytól távol állnak a modern világ olyan „vívmányai”, mint például a könnyed erkölcs vagy az Internet.
Miután öccse váratlan haláláról értesül, az özvegy őrnagy és a helyi csemegebolt pakisztáni származású – s szintén özvegy – tulajdonosa, a szép Mrs. Ali között lassan szívbéli barátság bontakozik ki. Az őrnagy a vidéki angol úriember megtestesülése, tősgyökeres helybéli. Mrs. Ali viszont hiába született angol, származása miatt menthetetlenül jövevénynek – egyúttal kívülállónak – minősül. Vajon a kapcsolatuk kiállja-e a nehézségek okozta próbákat, nem rombolják-e szét azok a veszélyek, melyeket akkor vállal az ember, amikor a boldogság reményében szembefordul a környezetével és a hagyományokkal?
A számos közös érdeklődésből, egyebek közt a könyvek, az irodalom szenvedélyes szeretetéből táplálkozó vonzalom lassú bimbózását az őrnagy éretlen fia igyekszik sunyin feltartóztatni. A pénzéhes Roger szemet vetett a családi örökségre, melyet a nagyapja megosztott két fia, az őrnagy és öccse között. Mindeközben Mrs. Ali is csatára kényszerül: mogorva unokaöccse arra igyekszik rávenni, hogy hagyományaikat tiszteletben tartva, engedje át a megörökölt csemegeboltot. A hangulat csak még inkább puskaporossá válik, amikor az anyagias Roger rejtélyes célból új tervvel áll elő, majd Mrs. Ali családjában is igencsak meghökkentő hír fokozza a háborús helyzetet.
Mindezen nehézségek ellenére az őrnagy elszánja magát a hódító hadjáratra, és meginvitálja Mrs. Alit a helyi klub éves táncrendezvényére. Az este varázslatosan kezdődik, ám nem éppen varázslatosan ér véget. Attól tartva, hogy talán örökre le kell mondania a szeretett hölgyről, Pettigrew őrnagy vakmerő áldozatra szánja el magát. Hogy ennek köszönhetően kap-e újabb esélyt, azt nem tudhatja…
A Pettigrew őrnagy utolsó csatája szórakoztató, örömtelien megnyerő hangú, mégis gondolatgazdag mese, melynek minden újabb fordulata érdekfeszítően eredeti. Bűbájos hangulatú regény két özvegyről, akik álmukban sem gondolták, hogy újból rájuk találhat a szerelem. Az óvilági színtér és a nagyon is modern konfliktusoktól feszült cselekmény keveredésének eredménye egy igen szellemes romantikus történet korunkban, egy olyan korban, melynek komolyságát alapjaiban rengetheti meg a férfi hajzselé, a gyógyfűtea és a lappangó rasszizmus terjedése.


Úgy másfél éve sok blogon feltűnt Pettigrew őrnagy és az ő utolsó csatája, illetve a Moly-t is elárasztották a dicsérő kritikák, így úgy gondoltam, hogy a felhajtás lecsillapodása után fogom elővenni egy csendesebb időszakban ezt a bájosnak ígérkező regényt.

Képtalálat a következőre: „old people tea”Így utólag mondhatom, hogy sokkal jobban esett most ez a történet, mint mondjuk egy meleg nyári napon és egyáltalán nem bántam meg, hogy csak idén válogattam be a VCS. könyveim közé. 

Amikor elkezdtem az olvasást odakint csodás őszi színek voltak, kellemes melengető napsütéssel, a kezemben pedig  egy bögre forró tea és ilyen idilli körülmények között kezdtem az ismerkedést  Edgecombe St. Mary kicsiny, de ízig-vérig angol falucskájával és annak idősödő, de nagyon is szerethető lakóival. 

Özvegyként éli kisvárosi életét Pettigrew őrnagy, aki egy igazi angol úriember. A maga számára is meglepő módon szerelembe esik a szintén özvegy, pakisztáni származású hölggyel, Mrs. Alival. A regény folyamán a két testben idősödő, de lélekben nagyon is fiatal ember kibontakozó románcát figyelhetjük meg. A szerelmüknek azonban nem kevés buktatón kell átküzdenie magát, de vajon megéri-e a küzdelem? Mindvégig ott motoszkál ez a kérdés bennünk olvasókban és a szereplőkben egyaránt. A téma nagyon izgalmas és aktuális, hiszen a társadalom, legyen az Európában, vagy éppen Amerikában nagyon nehezen tudja elfogadni azt, ami a megszokottól kicsit is eltér, vagy nem éppen konvencionális.

Képtalálat a következőre: „vidéki anglia kép”
http://www.de-weekend.com/
A történet mindvégig andalítóan halad előre, egyáltalán nem kapkod, ami kifejezetten egy nyugodt légkört teremt és elandalít olvasás közben. Az őrnagynak azonban van pár fontos dolog az életében, ami olykor vehemenciára sarkallja, úgy, mint a két régi Churchill vadászpuska, vagy éppen a fia, Roger. Fiával nem egyszerű a kapcsolata, hiszen nagyon is különbözőek ők ketten és a regény az apa-fiú kapcsolatnak is szentel egy szálat, amit nagyon érdekes volt megfigyelni és szintén egy problémás szegmense társadalmunknak. 

Több ellentétet is felsorakoztat a könyv, úgy mint, a különböző vallás és kultúra találkozása, az elfogadás és a megtagadás, az idős és fiatal generáció és még sorolhatnám. Ezektől az ellentétektől és a feloldásukra tett kísérletektől lett annyira érzelmekkel teli és szívmelengető ez a regény, amellett, hogy a helyszín remek választásnak bizonyult. Úgy gondolom, hogy ez a történet például New Yorkban már nem lett volna működőképes, de a vidéki Angliában nagyon is jól funkcionált. 

Egy kis negatívumként értékelem, hogy itt-ott átérződött, hogy az írónő inkább amerikai és néhol picit túlzóan támadta az angol nemességet és helyezett rá indokolatlanul nagy hangsúlyt, mert a hagyományos angol klubból, enyhén szólva is amerikai beütésű golf club kerekedett, de ez legyen a legnagyobb baj, mert ettől elvonatkoztatva első regényként nagyon rendben volt ez.

A legtöbb karakter szerethető volt, még akkor is, ha többször jól grabancon ragadtam volna őket. A végére még Rogert is megkedveltem, a sznobériájával egyetemben, remek ellenpólusa volt az apjának. 

A kortalan szerelem előtti tisztelgésként is értékelhető a regény, nagyon bátor volt az írónő részéről, hogy ezt a témát választotta első regényéhez, de le a kalappal előtte, mert nálam telitalálat lett. Nem csöpögött, pont annyit takart amennyit kellett és néhol csak sejtetett, de ettől lett elfogadható és szép. 

Összegezve

Nagyon szerettem olvasni a regényt és annak ellenére gyorsan haladtam vele, hogy maga a történés inkább csak csordogált. Elmaradtak a hirtelen csapongások és világmegváltásra törekvő gondolatok, egyszerűen az angol humor és életérzés került az előtérbe egy remek témával kiegészítve. Bebizonyosodott, hogy még idősebb korban is lehet gyönyörű egy félszeg, a társadalom ítéletétől rettegő szerelem. 



Extra

Ismételten meg kellett állapítanom, hogy a magyar kiadás borítója messze a legjobb. 

Képtalálat a következőre: „Edgecombe st mary”Képtalálat a következőre: „Edgecombe st mary”

2016. október 26., szerda

Novemberi frissek - Amit érdemes a polcon tudni

Várható megjelenés 2016. november

Várható megjelenés 2016.11.01. Johann Hari:  A kábulat ára

Johann Hari - A kábulat ára - New York Time bestseller"Döbbenetes és elsöprő" Elton John

A drogellenes háború döbbenetes történetének első elbeszélése. Bátor nemzetközi tudósítás, melyben az írót személyes érintettség vezérelte a kábítószerfüggőség témájában.

2015-ben már pontosan egy évszázada lesz, hogy az Egyesült Államok hadat üzent a kábítószernek. De nincs okunk győzelmi táncot lejteni. A drogellenes háború centenáriumi évében Johann Hari újságíró a saját szemével látja, miként züllik el egyik közeli rokona, valamint volt barátja is a kokain és a heroin miatt... és talán ő maga is a drogfüggőség felé sodródik. De milyen is valójában a drogellenes háború? Mi Hari szerepe, és melyik történetben? A merész tudósító egy két éven át tartó, húszezer mérföldes útra indult ennek a harcnak a frontvonalán, hogy kiderítse, mit jelent a drogellenes háború világszerte, és hogyan léphetnénk túl rajta.

A kábulat ára drámai, személyes történetekre épül. Hari saját történetére, és azokéra, akikkel kutatómunkája és interjúi során megismerkedik: egy transzszexuális brooklyni kokaindíler, aki tudni akarja, ki ölte meg az anyját, és egy mexikói anya, aki éveken át kereste a sivatagban a lánya gyilkosát. Egy gyerek, akit a holokauszt idején egy budapesti gettóból csempésztek ki, és aki segített feltárni a függőség tudományos magyarázatát. Uruguay elnöke, aki éveket töltött katonai börtönben, és aki legalizálta a marihuánát, hogy megpróbáljon gátat szabni az országában dúló erőszaknak.

A kábulat ára erőteljes, lendületes és meggyőző könyv, mely képet ad arról, mennyire pusztítóak a drogok is, és a kormányok drogellenes erőfeszítései is. Egy emberibb jövőt mer álmodni.

Johann Hari írt többek között a New York Times, az LA Times, a Guardian, a Le Monde, a Slate, a New Republic és a Nation lapokban. Kilenc éven át volt az Independent rovatvezetője, és kétszer nyerte el az Amnesty International UK "Az év újságírója" címét. Az Editorial Intelligence- től "Az év kulturális kommentátora", a Stonewall-tól pedig "Az év meleg újságírója" díjat is megkapta. A kábulat ára az első könyve.

Várható megjelenés 2016.11.02. Fábián Janka: Koszorúfonat


Fábián Janka - KoszorúfonatAz 1867-es osztrák-magyar kiegyezés körüli ellentmondásos események híre a Zemplén megyei birtokra, Ágfára is eljut. Itt nevelkedik Lotti és Móric lányának, Tinkának a védőszárnyai alatt a két dédunoka, Ella és Blanka. A lányok sorsát megkeserítik a családi tragédiák, így kénytelenek elhagyni őseik birtokát. Ám a talpraesett nagynéninek köszönhetően az éppen rohamosan fejlődő fővárosban, Budapesten új otthonra találnak.
Ella Svájcba utazik, hogy régi álmát valóra váltva elvégezze az orvosi egyetemet. A húga, Blanka neveltetéséről eközben Lotti harmadik lánya, a bohém és nagyvilági bécsi dáma, Charlotte néni gondoskodik. A két lány eltávolodik egymástól, de szívük mélyén mindketten tudják, hogy életük végéig számíthatnak egymásra... Egy fiatalember felbukkanása azonban próbára teszi a testvéri szeretetet, miközben újabb tragikus események tépázzák meg a családot. Végül azonban a múlt már elfeledett árnyai közül ismét feltűnik valaki, akinek a segítségével Ella és Blanka is révbe érhet.
Fábián Janka regényében a történelem viharaitól sújtott Ághfay-kúria már jól ismert lakóival találkozhatunk ismét.



Várható megjelenés 2016.11.03. Elizabeth Hoyt:  A sötétség hercege

Elizabeth Hoyt - A sötétség hercegeMaximus Batten tizennégy évesen válik Wakefield hercegévé, miután szüleit egy rablás során kegyetlenül meggyilkolják. A férfi azóta járja St. Giles utcáit, és harcol a bűn ellen; reménykedve, hogy egyszer bosszút állhat. Egy sötét éjjel két hölgy segítségére siet, kimenekítve őket az erőszakoskodók karmai közül, amikor elkapja az egyik nő bátor, meg nem alkuvó pillantását. Mi lakozhat a szelíd vonások, az egyszerű, barna ruha mögött, ha a nő tekintete ennyire beszédesen erőt sugárzó?
Artemis Greaves úgy érzi, a sorsa gúzsba köti: társalkodónőként mosolyog, végszavaz, támogat és segít, de rendre csak a második, a harmadik vagy a leghátsó sorból. Mindig a társadalmi elvárásoknak megfelelően. Mindennek ellenére Artemis független nő, aki képes magához édesgetni egy herceg kutyáit; hölgyhöz nem illő módon, cipőit levetve hajnali sétát tenni a herceg birtokán... és megzsarolni a férfit. Egy herceget, a St. Giles-i kísértetet. Egy dologgal azonban nem számol, hogy a köztük fellobbanó szenvedély fenekestül felforgathatja mindkettejük életét...

Elizabeth Hoyt könyve két olyan ember szerelméről szól, akiknek gyerekkoruk óta óriási felelősség nyomja a vállát; óvatosak, valódi arcukat harcos természetük mögé rejtik. Képesek-e arra, hogy az álarcukat levetve megmutassák a másiknak valódi lényüket, kivívva ezzel a maguk és egymás boldogságát?


Várható megjelenés 2016.11.03. Mai Jia: Kódfejtő

Mai Jia - KódfejtőA Rong család vagyonos és tehetséges tagjai a tartomány legfontosabb egyetemének alapítói és vezetői. Egy nap fiatal nő jelenik meg náluk, aki azt állítja, hogy a család fekete bárányának gyermekét hordja a szíve alatt. Miután belehal a szülésbe, a család magához veszi a csecsemőt.
A kisfiúról, Jinzhenről hamarosan kiderül, hogy autisztikus személyisége kivételes intelligenciával párosul, így amikor elérkezik az ideje, kétes származása ellenére felveszik az egyetemre. Végzős korában a kínai titkosszolgálat beszervezi egy elit kódfejtő egységbe. Új munkahelyén látszólag nem csinál semmit: magányosan kóborol, olvas és egy, az őrülettel küzdő veterán kódfejtővel sakkozik. Ám titokban nekilát, hogy feltörje a valaha írt legbonyolultabb kódot... 

"Ha a kód egy hegy, akkor a kód megfejtése olyan, mintha megtalálnánk a hegy gyomrába rejtett titkot. A legtöbb ember először felmászna a hegyre, és ha feljutott a tetejére, akkor kezdené keresni. Ő azonban másként látott a dologhoz. Ő a szomszédos hegy tetejére mászott fel, és mikor feljutott, egy lámpával világította meg a szemközti hegyoldalt, majd egy távcsővel próbálta megtalálni a titkot."

Mai Jia (1964) tizenhét évet töltött a kínai hírszerzés világában, a kínai Népi Felszabadító Hadsereg propagandaosztályán, majd 1997-ben a televíziónál helyezkedett el szerkesztőként. 1986 óta jelennek meg könyvei, a Kódfejtő az első magyar nyelven olvasható regénye, amely jóval több, mint letehetetlen kémregény: a zsenialitás és az őrület határán egyensúlyozó elme és egy kivételezett család története a huszadik századi Kínában.

Várható megjelenés 2016.11.04. Celeste NG: Amit sohase mondtam el

Celeste Ng - Amit sohase mondtam el"Lydia halott. De ők még nem tudják." Így kezdődik az 1970-es években játszódó regény, amelynek középpontjában egy ohióbeli kisvárosban élő kínai-amerikai család áll. Marylin és James Leenek három gyereke van, és Lydia a kedvencük: a szülők az ő életére vetítik rá minden félbemaradt álmukat, reményüket és nagyravágyó tervüket. De amikor Lydia holttestét kifogják a házukhoz közeli tóból, a család addig is törékeny egyensúlya végképp felborul. Titkok, elvágyódás és a múlt zsákutcái - az Amit sohase mondtam el thriller, de közben megindító történet is, amelyet nem lehet letenni, végeredményben pedig finom megfigyelésekkel teli, érzékeny jellemrajz egy különös, de hallatlanul emberi és életteli családról, amelynek tagjai szüntelenül azért küzdenek, hogy jobban értsék egymást.



Celeste Ng kínai bevándorlók gyermekeként született Pittsburghben, jelenleg Massachusettsben él a férjével és a kisfiával. Ez az első regénye, amely megjelenésekor rögtön óriási bestseller lett, és osztatlan kritikai sikert aratott. Az Amit sohase mondtam el 2014-ben "Az év könyve" lett az Amazonnál, többek között APALA- és Alex-díjjal jutalmazták.

Várható megjelenés 2016.11.10. Heidi W. Durrow: A lány az égből



Heidi W. Durrow - A lány az égből - New York Times bestseller*** BELLWETHER-DÍJAS REGÉNY ***

Egyedül Rachel, egy dán édesanya és egy fekete édesapa gyermeke éli túl azt a családi tragédiát, amely egy végzetes reggelen következett be chicagói házuk tetején.
A kislány új gyámot kap, az afroamerikai nagyanyjával egy többnyire feketék lakta közösségbe kerül, ahol világosbarna bőre, kék szeme és szépsége miatt folyamatosan a figyelem középpontjába kerül. Ez a figyelem végigkíséri, ahogy cseperedik és próbálja feldolgozni a gyászát, miközben lassan megérti, hogy az anyja titka és tragédiája milyen kapcsolatban áll saját bizonytalan identitásával.

A fiatal félvér lány megrázó és szívbemarkoló története a társadalom rassz- és osztályfelfogását veszi célba, és a Washington Post a megjelenés évében az év regényének választotta a társadalmi igazságossággal kapcsolatos témákkal foglalkozó legjobb irodalmi kéziratért járó Bellwether-díjas írást.

"A lány az égből - szárnyal... Energiájáról az élénk színekkel megrajzolt szereplők gondoskodnak, s az, ahogyan egymást látják. Durrow-nak fantasztikus füle van a párbeszédekhez, képes egyetlen sorral remények és félelmek egész tárházát életre kelteni."
- New York Times 

"Ígéretes debütálás... [Durrow] modern történetet szőtt identitásról és túlélésről."
- The Washington Post 

"Komplex és komoly regény a félvér amerikaiak életéről... Magával ragadó és elgondolkodtató olvasmány"
- Minneapolis Star Tribune 

"Megindító, csodálatos első regény... Durrow erőt sugárzó regénye méltó rá, hogy helyet kapjon az amerikai életérzés klasszikus történetei között."
- The Miami Herald 

"Durrow Rachelje fiatal félvér nő, akit semmiképp sem neveznék tragikus szereplőnek. Bár bonyolult utat tesz meg az elidegenedés és a kétségbeesés útvesztőjében, végül olyan nővé érik, akinek saját hangja van, és nyitott a világ számtalan lehetőségére... Emelkedj fel! Szárnyalj! Lépj tovább! Elegáns csomagolásban ezt az üzenetet kapja kézhez az olvasó." 
- The Huffington Post 

"Feszes próza, konfliktusos végkifejlet, és mély reflexió rasszizmusra és faji identitásra: ezek visszhangoznak a műben, anélkül, hogy az politikai vagy bármilyen más túlságosan konkrét üzenetet közvetítene, miközben a történet egyszerre működik mind modern felnőttéválási meseként, mind releváns társadalmi kommentárként."
- Publishers Weekly

Várható megjelenés 2016.11.10. Nicholas Sparks: Válaszúton

Nicholas Sparks - VálaszútonA jóképű, biztos egzisztenciával rendelkező Travis Parker megrögzött agglegény: szabadidejében vízi sportoknak hódol, a barátaival találkozik, vagy éppen a nagyvilágban utazgat. Első látásra úgy tűnik, könnyedén veszi az életet - és a nőket is: elég gyakran váltogatja a barátnőit. Egy nap azonban új lakó költözik a szomszédos házba, a fiatal és csinos Gabby. A nő sok mindenben az ellentéte, de a párkapcsolatok terén biztosan különböznek egymástól: alig várja, hogy a barátja feleségül kérje, és családot alapítsanak. Travis és Gabby az életmódjuk miatt azonban nehezen férnek meg egymás mellett. A nő egy kimerítő hét után úgy dönt, rendreutasítja az éjszaka hangosan zenét hallgató szomszédját. Dühösen átmegy hozzá, hogy leteremtse, de minden másként alakul, mint ahogy eltervezte...
Nicholas Sparks (Engem láss!, Mindig van holnap, Eltékozolt évek) megható, ugyanakkor elgondolkodtató regényében egy sorsdöntő kérdés előtt álló ember lelki küzdelméről olvashatunk, akinek arra kell megtalálnia a választ, hogy meddig hajlandó elmenni a szeretet nevében.



Várható megjelenés 2016.11.11. Peter Freestone: Freddy Mercury

Peter Freestone - Freddie Mercury"Tizenkét évig napi kapcsolatban álltam vele... ennek jegyében főszakács, mosogató, pincér, komornyik, inas, titkár, írnok, takarító, gyerekfelügyelő (a gyerek ő maga volt) és személyi levelező voltam. Velem járt bevásárolni és műtárgyakat venni, én voltam vele, amikor a világot járta, együtt álltunk a siker csúcsán, és a szakadék alján. ...Én voltam a testőre, és én voltam az ápolója, amikor kellett." 
Peter Freestone Freddie Mercury személyi titkára volt. Vele lakott Londonban, Münchenben és New Yorkban; mellette volt a halála pillanatában is. Ezért úgy érezte, meg kell osztania a közös élményeiket az olvasókkal és úgy leírni az eseményeket, ahogyan ő látta belülről mindazt, amit a bulvárlapok elferdítettek. 
Freestone bemutatja mindazokat, akik valamilyen módon szerepet játszottak Freddie Mercury különleges, hol kicsattanóan vidám, hol pedig tragikus életében: olyan hírességeket, mint Elton John, Dave Clark, Elizabeth Taylor és Rod Stewart, de a névtelenségből előbukkanó szeretőket, a popszakma ezermestereit és haszonlesőit is.

Freddie Mercury 2016-ban lenne 70 éves, 30 évvel ezelőtt járt a Queen Budapesten, hogy az évtized egyik legfontosabb koncertjét adják a vasfüggöny mögött, és 25 éve annak, hogy a legendás énekest elragadta a gyógyíthatatlan betegség. Az utókor szerencséjére azonban Freddie Mercury zenéje és hangja örökre megmarad, hogy újabb és újabb generációkat varázsoljon el.

Várható megjelenés 2016.11.15. Lakatos Levente: Szigor II. - A pillangók ébredése

Lakatos Levente - Szigor II. - A pillangók ébredéseLiza szinte összeroppan kényszer szülte kapcsolatának béklyói alatt.
Az aranykalitka egyre szűkebb számára, a boldogság lehetőségétől is megfosztottan semmire sem vágyik jobban, mint hogy visszakapja szabadságát. Az összeomlás peremén egyensúlyozva egy botrányos éjszakát követően úgy dönt, hogy külföldre utazik.
A kormánypárt új szóvivője, Szentesy Igor veszélyesen mélyre merül a politikai hazugságok feneketlen tengerében. A férfi, a válófélben lévő elnök jobbkezeként számtalan külföldi útra hivatalos, ami éppen kapóra jön a számára: idegen nők ágyában hajszolt élvezetekkel vesz elégtételt darabokra tört szívéért.
A politikai érdekek által szétválasztott páros útjai egy görögországi este keresztezik egymást. A kettejük között fellángoló szenvedély újabb fájdalmat szít vagy ezúttal kegyelmet gyakorol felettük a sors? 
A kétszeres Aranykönyv-díjas Lakatos Levente hatalmas sikernek örvendő Szigor című regénytrilógiának második kötetében érdek és érzelem ismét összecsap. 

Arcpirító erotika és gyilkos hatalmi játszmák csipetnyi humorral megszórva - lépj be Szigor világába!


Várható megjelenés 2016.11.15. Elena Ferrante: Briliáns barátnőm

Elena Ferrante - Briliáns barátnőmFerrante-láz (Ferrante fever) - így nevezték a jelenséget, amely pár éve a "Nápolyi regények" megjelenésekor végigsöpört a világon. A híradások szinte mindegyike megemlítette a szerző személyét körüllengő homályt, ugyanis az Elena Ferrante írói álnév. A mai napig nem tudni, hogy kit takar, bár a tetralógia sikerének köszönhetően a találgatások megszaporodtak. Olyannyira, hogy a napokban bejárta a nemzetközi és a hazai sajtót Claudio Gatti oknyomozó újságíró cikke, amelyben számos adattal alátámasztva felfedni véli a szerző kilétét. 
Elena Ferrante nagy fába vágja a fejszét, a mozgalmas egyéni történetek után ezúttal két nápolyi lány, Lila Cerullo és Elena Greco évtizedeken át tartó barátságáról mesél, az ötvenes évektől napjainkig.
A tetralógia Első Könyve, a Briliáns barátnőm a két főszereplő kislány- és kamaszkorát, valamint számos mellékszereplő életét írja le Nápoly egyik szegény lakótelepén. 
A szerző lépésről lépésre követi a két lány nővé érését, személyiségfejlődését, egymásra gyakorolt hatását, szövetségük és rivalizálásuk történetét, a jó és rossz érzéseket, melyek évtizedeken át alakítják szoros barátságukat. Bemutatja továbbá több mint ötven év kulturális és szociális változásait, melyek hatásai átalakítják a városrészt, Nápolyt, Olaszországot és kettejük viszonyát. Mindezt a szerzőtől megszokott lendülettel és könyörtelen alapossággal, ugyanakkor különleges, egyszerre mély és könnyed, olvasmányos stílusban. 
Többet nem szeretnénk elárulni, hogy ne rontsuk el az olvasás örömét. 
Bárcsak sose érne véget, kívánja az olvasó. És nem is ér véget. Jobban mondva amikor ez a kötet befejeződik, ahogyan Lila és Elena gyermek- és kamaszkora, újabb nagy változások küszöbén állunk, melyek összekuszálják a két szívbéli barátnő életét. Az elkövetkező időket, a fiatalságtól egészen az időskorig, további három regény mutatja be. A megszállott olvasónak ez is élvezetet nyújt: a várakozás, a vágyakozás a folytatás után, a reménykedés, egy kis öröm a közeli jövőben napjaink megannyi keserűsége között.
Elena Ferrante a Tékozló szeretet és az Amikor elhagytak szerzője, mindkét könyvéből film készült, Mario Martone, valamint Roberto Faenza rendezésében. La Frantumaglia (Gondolatgomolygások) című műhelynaplója saját írói tapasztalatairól beszél. 2006-ban jelent meg Nő a sötétben című regénye, 2007-ben pedig a gyerekeknek szóló La spiaggia di notte (Éjjeli strand).

Várható megjelenés 2016.11.18. Julianne Donaldson: Blackmoore

Julianne Donaldson - Blackmoore"Julianne Donaldson klasszikus szerelmi története vibrál a fojtott feszültségtől, miközben a szereplők féltőn óvják a titkaikat és a szívüket..." (Deseret News)

Kate Worthington jól tudja, hogy soha nem mehet feleségül kiszemeltjéhez, ezért elhatározza, Indiába utazik, hogy megzabolázza nyughatatlan lelkét, és megszabaduljon kellemetlen családjától. Kotnyeles édesanyjának azonban más tervei vannak. Az asszony alkut köt Kate-tel: elutazhat Indiába, de csak akkor, ha egymás után három házassági ajánlatra is nemet mond.
Kate, hogy teljesítse a megállapodást, az impozáns Blackmoore-i kastélyba utazik, és kedves gyerekkori pajtásához, Henry Delafieldhez fordul segítségért.
Ám ha szívügyekről van szó, nincs helye alkudozásnak, és a legalaposabb tervek is dugába dőlhetnek. A zord, szeles észak-angliai partvidéken Kate végül kénytelen szembenézni az igazsággal, amit még saját maga előtt is titkolt.
Lehet, hogy éppen az a házassági ajánlat szabadítja meg a szenvedéseitől, amit feltett szándéka elutasítani?
Az 1820-as években játszódó Blackmoore igazi romantikus regény, egy fiatal nő magával ragadó története, aki komoly áldozatok árán tanulja meg, hogy a szívére kell hallgatnia."

Várható megjelenés 2016.11.21. Helen Fielding: Bridget Jones babát vár


Helen Fielding - Bridget Jones babát várBridget Jonest egyre többet kínozzák az Önelégült Anyák, folyton figyelmeztetve rá, hogy ketyeg a biológiai órája: most kell szülnie, ha még szülni akar valaha. Meg hát maga Bridget is már mindenhol terhes anyákat lát. Igaz, továbbra sem veti meg az italt, és ez hallucinációkat is okozhat - de ez biztos, hogy folyton klasszikus Bridget Jones-os helyzetekbe sodorja őt. Mondjuk, romantikusnak látszó röpke kalandokba.

És egyszer csak Bridget azt gyanítja, hogy elkezdődött nála a klimax. De egy terhességi teszt hamar kideríti, hogy nem erről van szó. Bridget terhes! Áldott állapotban van! Igaz, nem egészen úgy esett meg a dolog, ahogy álmodott róla, de attól még boldog. Már amennyire boldog lehet a kismama, akinek agyában az ultrahangos vizsgálat és a terhestorna megható (vagy épp vicces) pillanataiban is egyre az dörömböl az agyában: "De ki az apa?"






Várható megjelenés 2016.11.25. Tamas Garam: Angéla

Tamas Garam - AngélaEgy természetfeletti képességekkel rendelkező kamaszlány nem mindennapi kalandjai a szerelemmel és a túlvilággal.

Bergmann Angéla éppen a tinédzserek szerelmi kalandokkal fűszerezett mindennapjait éli, amikor felfordul az élete: egy házibuli közben fény derül hátborzongató képességeire. Azonnal a Vatikánba hívják egy különleges munkára, melynek során belebotlik egy pszichopata érsekbe és bűnszövetkezetébe. Később egy tibeti szerzetes oldalán megtalálja nemcsak a békéjét, de az igaz szerelmet is. Angéla gyerekes viselkedése és vágyakkal terhelt élete hamar átalakul és megcsillan benne valami más.

Képes lesz Angéla elmenekülni a gonosz társaság hálójából és megakadályozni egy minden embert érintő összeesküvést. Vajon tud-e választani a saját élete és másoké között?

Tamas Garam bemutatkozó regényében egyedi, szókimondó, nyers erotikától lüktető stílusban bont ki előttünk egy új világot, miközben elgondolkoztatja az olvasót nemcsak a túlvilágról, de az élet értelméről is.

Várható megjelenés 2016.11.25. Stefan Hertmans: Háború és terpentin

Stefan Hertmans - Háború és terpentinA nagyapja nem sokkal a halála előtt, 1981-ben adott Hertmansnak két teleírt füzetet: a visszaemlékezéseit. A történetek alapján, amiket gyerekkorában hallott, az író gyanította, hogy felkavaró dolgok lehetnek bennük, és évekig nem merte elolvasni. Amikor végül mégis megtette, nem sejtett titkok tárultak fel előtte: egy szinte középkori, nyomorúságos gyerekkor a tizenkilencedik század végi Belgiumban, úgyszólván egy másik bolygón, "falvak és földutak, lovas kocsik és gázlámpák, mosókádak, imaképek és konyhakredencek planétáján, ahol negyvenévesen is már öregek voltak a nők, zárdába dugták a makrancos polgárlányokat, és mindenhatók voltak a plébánosok"; borzalmakkal teli fiatalkor az első világháború vérzivatarában, miután "az 1914-es évben egy Gavrilo Princip nevű kis ágrólszakadt szerb nem is egészen jól irányzott pisztolylövése foszlányokra szaggatta a régi Európa szép illúzióját"; aztán egy meglelt, majd elvesztett nagy szerelem története, s a festészet csöndjében szublimált bánaté, a szívós belenyugvásé. Egy elfeledett háborús hős története, aki hosszúra nyúlt földi léte során örökösen ingadozott "a fáradalmas, teljes élet és a csendes, vigasztalást adó festészet között".

A memoárokból, saját gyerekkori emlékeiből és nagyapja festményeinek belső történeteiből Hertmans költői szépségű regényt írt, amely az utóbbi évek egyik legnagyobb belgiumi és hollandiai könyvsikere lett, több rangos irodalmi díjat is elnyert, és azonnal kortárs klasszikussá vált.

2016. október 22., szombat

Gregus Gábor: Pillanatnyi elmezavar - utazás egy furcsa világba

"Egy átlagos férfi, egy átlagos napon elalszik a fürdőkádban és ezzel átlagos élete fenekestül fordul fel.
Idővel rájön, hogy nem megszokott világa veszi körül. Ezt az új világot különös lények népesítik be, és sok olyan varázslatos jelenséget tapasztal, amiket eddig még elképzelni sem tudott. Ezek egyike az az erő, amit ő maga is képes életre hívni, és aminek segítségével szinte bármi megtehető.
Kalandos események során a férfi kezdi kiismerni mindazt, ami körülveszi, de a hazajutás vágya továbbra is erősen él benne. Annak érdekében viszont, hogy egyszer visszakapja régi életét, kénytelen szembenézni azzal a két nagyhatalmú lénnyel, akik ezt a világot uralják…
Ez a könyv egy sötét mese őrültekről, árulásról, véres csatákról, táltos paripákról és gyönyörű, kéjsóvár boszorkányokról. Ajánljuk mindazoknak, akik szívesen merülnek el egy a valóságtól elrugaszkodott, magyar népmesei motívumok alapján megírt fantasztikus történetben.
CSAK FELNŐTTEKNEK!"


Egy olyan újszerű fantasyt volt alkalmam elolvasni, amely magyar népmesei motívumokkal volt átszőve és igazán olvasmányos és élvezetes írás volt. 

Ne is szaladjunk ennyire előre. Azt el kell mondanom, hogy érdekes utazáson vehettem részt, ahol az elme megbomlik ott olyan csodás világ jön létre, ahol  káosz az úr és ennek ellenére mégis egyfajta furcsa rendet követnek a dolgok. 

Ahogy megnyitottam az olvasómban a regényt igencsak meglepett, hogy egy több, mint 500 oldalas kortárs fantasyvel állok szembe, ami ugye érezhetően nem kicsit volt hivatott kimozdítani a komfortzónámból. 

Annak ellenére, hogy voltak fenntartásaim nagyon kellemesen csalódtam, mert mozgalmas, színes és igazán aktív történetvezetéssel találtam szemben magamat. 

Már az elején érezhető volt, hogy izzik a levegő a főszereplő Doman körül, aki egy furcsa utazásra indul az elméje rejtett zugaiba, vagy talán át is lép ezáltal egy másik dimenzióba és bonyolódik furcsábbnál furcsább kalandokba és egészen bizarr szituációknak is részesévé válik. 

Nem kell meglepődnünk, hogy intelligens róka, intellektuel csiga, napszemüveges bika vagy éppen csodás szarvas lép ki a lapok közül és kalauzol minket végig a történéseken. 

Nagyon élénk és eleven világ rajzolódott ki, ahol semmi sem lehetetlen és mégis abszurd, varázslatok, öldöklés és taktika. Villódzó, vibráló világ, egy olyan állapot, mint amikor az elme ki és bekapcsol, csak éppen nem találja azt a gombot, ami visszavezet a valóságba, ezért bolyongásra indul. 


Egyedül az erotikusnak szánt jelenetek nem nyerték el a tetszésemet, annak ellenére, hogy a témába tökéletesen beleillettek és a műfaj kedvelőinek minden bizonnyal érdekes vonalat feszegettek. 

A legkedvesebb számomra mindenképpen azok a magyar népmesékben is megjelenő motívumok voltak, melyek végigkísérték a történetet, illetve a hullám volt még egy igazán érdekes és izgalmas jelenség, mely mindenképpen a természetfeletti és tudatalatti szálat volt hivatott képviselni. A hullám által az agy kimagasló képességekre vált alkalmassá kizárólag a gondolat erejével, mindez azért is volt kedves elem, mivel én magam is hiszek a gondolatok teremtő erejében és ezen a téren azonosulni tudtam a szereplőkkel. 

Természetesen nem maradhatott el itt sem a jó és a rossz küzdelme, mely a történet egyik fő vonalát adta és a kettősség köré épült szépen fel az egész világ és ez a kicsit sem egyszerű utazás. Az ellentétpárok is mindvégig jelen vannak, melyek egy ambivalens érzést váltanak ki az olvasókból és a szereplőkből egyaránt.

Nagyon nagy hangsúlyt fektetett Gregus Gábor a képi látásmód kialakítására, mindarra, hogy mi, olvasók úgy érezhessük, hogy részesévé válunk a történetnek. Ahogy a szemünk előtt egyre gyorsabban és gyorsabban pörögnek az események, vibrál a levegő és hajlik a tér úgy érezzük azt, hogy az agyunk is egyre gyorsabban pörög és követi az események száguldását. 



Egy hatalmas utazás volt elmén belül mind térben, mind pedig időben. Úgy éreztem magam, mint aki egy tölcséren keresztül megfigyeli egy elme megbomlását és küzdelmét.
Alice csodaországban, csak éppen felnőtteknek írva, újszerű motívumokkal, csodás lényekkel és egy fura világgal, ahol sosem tudhatod, hogy mi fog történni.

2016. október 18., kedd

Állati book tag

Sajnos arra már nem emlékszem, hogy kinél és hol láttam ezt a tag-et, de nagyon szerettem kitöltögetni, ilyenkor mindig kicsit felidéződnek az év kedvencei.

1. Lajhár. Egy olvasás, amit direkt lassítottál, nyújtottál mint a rétestésztát.


Ki szeretné, hogy a mester regényei a végéhez érjenek!?




2. Gepárd. Jött, tarolt, mindent vitt és csak néztél utána tátogva.

Nálam ezt idén Harper Lee érte el





3. Házi macska. Egy könyv vagy szerző, amiről, akiről tudod, bármi történjék is, időről-időre odabújik hozzád.

Belinda Alexandrában és a történeteiben ilyen téren nem szoktam csalódni. 




4. Kacsacsőrű emlős/tengeri sün. Egy roppant különös, elsőre furának látszó könyv, amit bár kissé ódzkodva vettél a kezedbe, végül pozitív csalódás lett.


Ez idén egy mesekönyv volt, amitől garantáltan elalszik gyermek és szülő egyaránt. Először szkeptikus voltam a kötettel szemben, de bevallom van benne valami.




5. Pillangó. Egy kívülről-belülről gyönyörű könyv.

Gyönyörű borító, háttérben Párizs jelképével és ráadásul a történet is bájos.



6. Kacagány. Egy könyv vagy szerző, amin vagy akin könnyesre kacagtad magad.


Már maga a borító is jókedvre derít, de az utánozhatatlan Durrell engem mindig nevetésre csábít.




7. Imádkozó sáska. Egy könyv, amelyben tőled szokatlan, idegen, távol álló gondolatok (filozófia, vallás, világnézet, kultúra) vannak, a végére mégis sikerült megbarátkoznotok .


Buhtáni emberek, tájak, kultúra, de a végén bakancslistás lett ez a csodás vidék.




8. Kaméleon. Egy szerző, akinek több könyvét (de legalább kettőt) olvastál már, de ha nem látod a nevét feltüntetve, nem jössz rá, hogy az író egy és ugyanaz


John Greenre nem ismertem volna rá, ha nincsen a borítón az író.




9. Zsiráf. Egy könyv, ami jóval hosszabb volt, mint indokolt lett volna.


A Hotel Florida nem éppen rövid, nem is értem a végére.




10. Noé bárkája. Egy könyv, amiben az állatoké (nem csak egy állaté) a főszerep és te szereted.


Beatrix Potter meséit és ismét csak Durrellt említeném.





2016. október 7., péntek

Dolores Redondo: A csontok öröksége - Navarra-trilógia 2.

Elkezdődik ​​Johana Márquez mostohaapjának bírósági tárgyalása. A pert figyelemmel kíséri a várandós Amaia Salazar felügyelőnő, aki egy évvel azelőtt felderítette az úgynevezett „basajaun-bűntetteket”, amelyek félelemben tartották a Baztán völgyét. Amaia bizonyítékokat gyűjtött Jasón Medina ellen is, aki a „basajaun” modus operandiját utánozva megerőszakolta és megölte Johanát, a felesége kamaszkorú lányát. A bíró hirtelen bejelenti az ügy lezárását, ugyanis a vádlott öngyilkosságot követett el. Az általános felháborodás közepette Amaiát hívja a rendőrség, ugyanis a vádlott a felügyelőnőnek címzett búcsúüzenetet hagy, amelyben mindössze egyetlen szó szerepel: „Tarttalo”. Ez indítja el a második kötet izgalmas és érdekfeszítő cselekményeit egészen a végkifejletig.
A spanyol krimi-trilógia a baszk Pireneusokban fekvő Baztan-völgy falvainak sajátos világát mutatja be, melyben keveredik az ősi baszk mitológia, a kereszténység és a mágia. A thriller műfaj klasszikus elemein túl olyan természeti leírásokkal, pszichológiai elemekkel ötvözve, mellyel a műfaj kereteit feszegeti. Megjelenése után hazájában azonnal sikerkönyv lett, csak Spanyolországban 26 kiadásban jelent meg, azóta 28 országban adták ki. A megfilmesítés jogait Peter Nadermann (A tetovált lány) és a Constantin Film (A parfüm; Pompeii) vette meg.

Az első rész, A láthatatlan őrző elolvasása után éreztem, hogy muszáj folytatnom a trilógiát, mert van benne spiritusz és lehetőség. Szerencsére most sem kellett csalódnom a megérzésemben.

A Baztan-völgyben játszódó krimi-trilógia második része ismét élvezetes olvasmányt nyújtott, sőt azt kell mondanom, hogy még az első résznél is kiforrottabb és a következetes történetvezetésnek, valamint a érdekes misztikus elemekkel átszőtt történetnek köszönhetően a skandináv krimik mellett trónkövetelő lehet a krimi kategóriában.

Képtalálat a következőre: „tarttalo”
Tarttalo
Egy év telt el az első rész történései óta, ahol a Basajaun szedte áldozatait, azonban a gyönyörű spanyol vidék és az ott élő emberek továbbra sem lehetnek nyugodtak, hiszen a környéket újabb gyilkosságok és rejtélyek tartják rettegésben. A szálak a múltba nyúlnak vissza és a felügyelőnő sem lehet nyugodt, hiszen a gyilkosok neki üzennek és ezáltal a misztikus "Tarttalo" nyomába kell erednie, hogy kiderüljenek az összefüggések és  a csontok rejtélye a helyére kerüljön.

Szerettem ahogy a nyomozást szakszerűen és logikusan építi fel az írónő, illetve azt is csodálom, ahogy a ősi baszk mitológiát és hagyományokat beépíti egy 21. századi cselekménybe. Teszi mindezt olyan könnyedén, hogy szinte elmosódottnak érezzük a határokat a miszticizmus és a valóság között. 

Most sem egyszerű krimire kell gondolnunk, mert véleményem szerint sokkal inkább a thriller elemeit hordozza magában, mivel a lélektani vonalra nagy hangsúlyt fektetett az írónő, mely kedvez azoknak, akik kicsit tartanak a durva thrillertől, vagy éppen a horrortól. 

Dolores Redondo továbbra is remekül fokozza a feszültséget az első laptól az utolsóig, mindvégig úgy éreztem olvasás közben, hogy a hideg futkos a hátamon. Nagyon örültem annak, hogy a stílus is sokkal csiszoltabbá vált, amitől igazán kellemes volt olvasni és könnyen bele lehetett mélyülni  a Pireneusok rejtélyes világába.

Amaia Salazar felügyelőnő karaktere igazán nőies, hiszen anya lett, de mindamellett a munkában továbbra is nagyon kemény. Egy nagyon összetett jellemábrázolást figyelhetünk meg. A kemény zsaru külső alatt igazi küzdelmet folytat önmagával, a körülményekkel és emellett ízig-vérig 21. századi dolgozó anyaként a család és munkahely egyensúlyának megteremtésével is megvívja a csatáját.  

Amaia életútjáról ismét sok információt kapunk, ezt mindenképpen pozitívumként értékelem, hiszen nagyon közel érezhetjük magunkhoz azáltal, hogy egyre több és több információhoz jutunk úgy értjük meg egyre jobban azt is ahogy a munkájához, családjához és a völgyhöz viszonyul. Egy magas értelmi és érzelmi intelligenciával bíró jellemábrázolást figyelhetünk meg, egy olyan karaktert, aki logikusan gondolkodik, amellett fogékony a természetfelettire, amely szintén az összetett jellemábrázolást erősíti végig a regény során. 
Képtalálat a következőre: „cave”Számomra az egyik legkedvesebb női karaktert testesíti meg Amaia, hiszen nagyon nehéz olyan karakter megalkotni és átadni a regény lapjain, aki minden szempontból érdekes tud maradni az olvasó számára.

A család nőtagjai szintén sok töprengésre adtak okot. Szeretném kiemelni Amaia anyját Rosariót, aki döbbenetes és hátborzongatóan félelmetes, a jelleme és a mozgatórugója igazi kriminalisztikai és pszichológiai talány, mondhatni csemege a téma kedvelőinek. Szerettem volna még többet olvasni Rosarióról, mert nagyon érdekes és megfoghatatlan személyiség.

James, Amaia férje volt számomra az egyetlen olyan szereplő, akit nem találtam érdekesnek, sőt néhol picit idegesített is, mivel enyhén nőies jellemvonásokat tanúsít. Annak ellenére, hogy ez a jellemábrázolás vélhetően Amaia jellemét volt hívatott felerősíteni számomra mégis picit hiányérzetet hagyott maga után. Remélem a harmadik és egyben befejező részben tartogat még meglepetést James és teret enged majd neki az írónő.

A nyomozás menete és a gonosz kilétének titokban tartása nagyon jól sikerült. Szerencsére sötét karakterről nagyon kevés információt csepegtet az írónő, így mindvégig izgulhattunk és a nyomozás élvezetessé vált ezáltal. Találgathattunk egészen addig, míg hirtelen ismét jön egy információ, ami más útra terel minket. Zseniális feszültségfokozás!

A leírások továbbra is szemléletesek voltak, ami az atmoszféra szempontjából mindenképpen fontos tényező volt, hiszen ezáltal mi magunk is éreztük a nyirkosságot és a hideget, egy picit ott lehettünk a Baztánban.

Továbbra is bántották a szememet a könyvben fellelhető helyesírási hibák, de ettől függetlenül a cselekmény és a stílus miatt kedvenc krimi trilógiaként gondolok a sorozatra. 

Összegezve


Véleményem szerint így kell egy igazi izgalmas thrillert megírni. Nagyon szerettem a kialakított kapcsolati hálót múlt és jelen, miszticizmus és valóság között. Tudni kell olyan nyitott kérdéseket hagyni, amelyek arra ösztökélnek minden olvasót, hogy minél hamarabb olvashassa a következő részt és ezáltal választ kapjon az feldobott és levegőben hagyott kérdésekre, melyek időközben megmozgatták a fantáziánkat.

EXTRA 

 Külföldi borítók

Legado en los huesos (Trilogía del Baztán, #2)The Legacy of the Bones (The Baztan Trilogy, Book 2)Legado nos Ossos  (Trilogía do Baztán, #2)


A könyvért köszönet a Trivium Kiadónak

Megjelenés: 2015 (Eredeti megjelenés éve: 2013)
Oldal: 452
ISBN: 9789639367555

2016. október 2., vasárnap

Melyiket inkább Book Tag

Molyon találtam ismét egy kitöltésre csábító tag-et, címet viszont nem találtam hozzá, így elneveztem Melyiket inkább Book Tag-nek.
Aki szeretné kitölteni vigye bátran tovább!


1. Mit olvastál inkább, csak trilógiákat vagy csak önálló könyveket? 

Egyértelműen önálló könyvet, nem vagyok oda valamiért a trilógiákért és csak ritkán olvasom őket. 

2. Kitől olvasnál inkább: csak nőktől vagy csak férfiaktól? 

A nőknek és a férfiaknak is van egy egyedi stílusuk, ezért abban az esetben, ha valamelyik nemet előnyben részesíteném a másik rovására biztosan hiányérzetem támadna. Egyértelműen nem tudok választani.


3. Hol vásárolnál inkább: könyvesbolt vagy online? 

Egyértelműen könyvesbolt, az atmoszféra, az új könyvek illata számomra netes vásárlással nem kiváltható.

4. Melyiket választanád inkább: az összes könyvből film, vagy sorozat? 

Sorozat, mert nagyon ritkán ülök le egy-egy filmet megnézni, sorozatot picit hamarabb, mert rövidebb és talán végig is tudom ülni anélkül, hogy megunnám, vagy megbánnám a ráfordított időt.

5. Mennyit olvasnál inkább: 5 oldalt naponta, vagy hetente 5 könyvet? 

Ez kérdés? Naná, hogy heti 5 könyv!

6. Mi lennél inkább: kritikus vagy író? 

Nem születtem írónak, így kizárásos alapon marad a kritikus. Szeretek véleményezni, viszont nincsen annyi kitartásom és fantáziám, hogy egy maradandó regényt alkossak.

7. Mit tennél inkább: újra és újra elolvasnád a kedvenc 20 könyvedet, vagy mindig ezidáig el nem olvasott könyveket kéne bújnod? 

Mindenképpen az új könyvek felé hajlok, mert hosszú távon a 20 könyvet megutálnám.

Képtalálat a következőre: „librarian picture”8. Mi lennél inkább: könyvtáros vagy könyvesbolti eladó? 

Könyvtáros, szeretem a csendet, a kontyot (csak vicc). A könyvtárban lehet igazán könyvet ajánlani és elbújni a polcok között, kommunikálni a könyvmolyokkal. Ha újra kezdhetném biztos, hogy a könyvtárszakot választanám.

9. Mit olvasnál inkább: Csak a kedvenc műfajodba tartozó könyveket vagy inkább minden más műfajt, kivéve a kedvencedet? 

Minden más, nem szeretném az olvasást egyetlen műfaji keretbe beszorítani, talán egy műfaj hiányától még meglennék, de csak és kizárólag egyetlen műfaji kereten belül már nem.

2016. október 1., szombat

Szeptemberi könyves összegző



Olvasásaim 

A hónapban 6 könyvet sikerült befejeznem, és persze  Good Food magazint, amiben sok kipróbálásra érdemes receptet találtam -  mindig azzal nyugtatom magamat, hogy nem a mennyiség, hanem a minőség számít- -, ismételten nem fogom ide számolni azokat a könyveket, amelyeket ugyan szeptemberben elkezdtem, de még közel sem értem a végére. 
Belinda Alexandra Zafír égboltja az írónőtől már megszokott magas színvonalat hozta, kiváló romantikus könyv, valós történelmi háttérrel. 
A Mr Holmes Mitch Cullintól nem éppen egy megszokott Holmes történet volt, de nem ám, ritkán érezhetjük úgy,  hogy valami ennyire átjárja az ember belsőjét és szinte a húsáig hatol a szó olvasás közben, de most ez történt és emellett egy furcsa, de mégis izgalmas hangvételt kapott a történet.
 Nick Cutter A Falka, azt kell mondanom, hogy kimozdított a komfortzónámból rendesen, úgy tűnik ez az év az új műfajok megszeretéséről, felfedezéséről szól, mert annak ellenére, hogy viszonylag kevés a szereplő mégis nagyon életteli és izgalmas volt mindvégig. 
Beatrix Potter nálunk időről időre előkerül, szeretem az erdő lakóin keresztül bemutatott és Potter korára jellemző társadalomrajzot, úgy ahogy csak ő tudta ábrázolni, valamint az illusztrációk továbbra is magukkal ragadnak.



Mitch Cullin: Mr. Holmes


Beszerzéseim (vásárlás, recenzió, ajándék)

A beszerzések elég szerényre sikeredtek, de nem bánom, mert így is van bőven olvasnivalóm.
A Hádában ismét kilóra vettem könyvet, igaz angol nyelvű könyvről van szó, de gyakorlásnak mindenképpen jó lesz. A hosszas nézelődés után - mint látjátok a polcok tömve voltak - Patricia Scanlan Francesca's Party című regényére esett a választásom. A nyelvezete viszonylag könnyedebbnek tűnik, de majd kiderül. 
A hónapban érkezett recenzióra Izolde Johannsen és Michael T. Marble legújabb regénye, A birodalmi kalóz, amit a be is fejeztem nem egészen 6 nap alatt és értékeltem is.  
Szintén recenzióra érkezett a Trivium Kiadótól Dolores Redondo Navarra-trillógiájának 2. része a Csontok öröksége, így hamarosan ismét együtt nyomozhatok Amaia Salazar felügyelőnővel.






Interjú

Szeptemberben alkalmam nyílt interjút készíteni Izolde Johannsen írónővel egy nagyon érdekes könyv kapcsán. Izolde megmutatta azt is, hogy hol születnek a remek történetek.

A szeptember az interjúk hónapja volt egy számomra kedves íróval is készíthettem interjút. Valcsicsák Zoltánnal az Álmomban Bhutánban ébredtem kötet írójával beszélgettem Bhutánról, írásról és szóba került a Bruttó Nemzeti Boldogság is. 

Októberi terveim

Az izgalmas krimit szeretném folytatni és ismét nyomozni Salazar felügyelővel, aztán a Mini-könyvklub októberi könyvével, A fiúval folytatnám a sort, ami szintén esélyes a komfortzónám feszegetésére. Az elvarázsoltak egy picit háttérbe szorult, de mindenképpen érdemes a folytatásra és végül a terv, hogy csökkentem a várólistámat Pettigrew őrnaggyal. Ezen felül pedig az összes többi olvasás csak hab lesz a tortán.

 


Szeptemberi összegző a többieknél:






 

Könyvlelő Published @ 2014 by Ipietoon