2015. január 31., szombat

Könyvmolyok problémái Tag

Tag ügyileg nem voltam túl aktív, valahogy elmentek mellettem, de a legutóbbi után úgy érzem mégiscsak szeretem őket. A Könyvmolyok problémái Tag Nikitől került hozzám. Jobb későn, mint soha. :)






1. Körülbelül 20.000 könyv van az „Elolvasni” listádon. Hogy a fenébe döntöd el, hogy mit olvasol el legközelebb?


Ez igazán egyszerű, amikor van itthon könyvtári könyv akkor mindenképpen azt választom, mert az határidős, az otthoni könyvek közül pedig beszerzési sorrendben vannak toronyba halmozva, alulra pakolom a friss beszerzéseket, így a régiek felülre kerülnek (a könyvtári is torony állapotban van jegyzem meg) és mindig a legfelsőt veszem le. Ettől csak akkor térek el amikor egy kedvencet szerzek be, mert akkor az elsőbbséget élvez.


2. Már elolvastad, több mint a könyv felét, de egyszerűen nem tetszik neked. Abbahagyod, vagy folytatod?

Sosem hagyok félbe könyvet! Általában nem szoktam félbehagyni semmit, így vagyok a könyvekkel is, ha már elkezdtem be is fejezem. 



3. Közeledik az év vége és oly közel, mégis távol vagy az olvasási kihívásod teljesítéséhez. Megpróbálsz felzárkózni, és ha igen, akkor mégis hogyan?

Szeretem a kihívásokat és általában be is szoktam tudni fejezni, ha kitűzök egy célt. Ennek érdekében már jó előre tudatosan eltervezem, hogy mi az az ütem amivel még teljesíthető, ha lemaradás mutatkozik akkor még időben tudom pótolni. Az idei várólista csökkentéshez is már megvan az ütemtervem és remélem, hogy sikerülni is fog. 


4. Egy könyvsorozatnak, amit egyszerűen imádsz, a borítói. Nem. Egyeznek!! Hogy birkózol meg ezzel a szörnyűséggel?

Semmit, nem a külső a fontos a könyveknél, nem kötődöm csak egyfajta borítóhoz és az sem számít ha egy sorozat egyik darabja filmes borítós a másik nem, vagy éppen a kiadás tér el. A könyvespolcomat a sokszínűség jellemzi és a sorozatnál sem okoz gondot, ha eltérnek a borítók.



5. Mindenki imádnak egy könyvet, amit te egyszerűen ki nem állhatsz. Kivel osztod meg az érzéseidet?



Általában nincs ilyen könyvmoly személy a közvetlen környezetemben, akivel személyesen meg tudnám beszélni, ezért marad a virtuális közösség. 


6. Nyilvános helyen olvasol éppen és hirtelen elkezdesz sírni a könyvön. Mihez kezdesz magaddal?



Még nem voltam ilyen helyzetben, talán azért is, mert nyilvános helyen általában krimit, történelmi vagy éppen inkább vicces, mintsem sírós könyveket olvasok. 



7. A folytatása egy könyvnek, amit nagyon imádtál, éppen most jelent meg, de már nem emlékszel mindenre az előző részből. Újraolvasod az előző könyvet? Vagy inkább nem olvasod el ezt a folytatást? Keresel valami összefoglalót róla az interneten? Esetleg elkezdesz bőgni a frusztrációtól?! 



Nem, nem szoktam újraolvasni, ha valamiért vártam a folytatást akkor általában szép lassan helyreáll a kép és ott folytatódik a történet ahol abbahagytam, van olyan amikor ehhez elég egy-két oldal és van amikor 100 kell. 



8. Nem akarod senkinek, ismétlem, senkinek kölcsönadni a könyveidet! Hogyan utasítod vissza udvariasan az embereket, mikor kölcsönkérnek tőled egyet?



Sokszor és szívesen adok kölcsön könyvet, egy feltétellel, hogy vigyázzanak rá. A könyvet olvasásra szánták, hát használjuk is ezt ki amennyire lehet. Amikor észreveszem, hogy nem vigyázott rá az akinek kölcsönadtam legfeljebb legközelebb már nem fogok kölcsönözni neki könyvet. 


9. Ebben a hónapban már 5 könyvet kezdtél el és egyiket sem fejezted be. Hogyan lépsz túl ezen a „nem olvasási időszakon”?

Nehéz kérdés, de eddig mindig volt valami ami átlendített ezen a válságon és valahogy gyorsan befejeztem a megkezdett könyveket, egyébként is általában minimum kettő, de inkább több könyvet olvasok egyszerre. 



10. Nagyon sok könyv jelenik meg, amikért szinte haldokolsz, hogy elolvashasd. Hányat fogsz ezek közül megvenni?

Ez csak is az adott időszak családi költségvetéstől függ, szívem szerint mindet megvenném, de az eszemre hallgatva sokszor megvárom az akciókat, vagy éppen születésnap, névnap stb. alkalmakat.

Ilyenek például a Moly-os kívánságlistámon szereplő könyvek. :)
http://moly.hu/tagok/kritta/kivansaglista  és a Szirénia öröksége 2. része lesz még ilyen ősszel amikorra ígéri a kiadó a megjelenést. 



11. Miután megvetted a könyvet, amire annyira vágytál, körülbelül mennyi ideig csücsülnek a polcodon mire elolvasod őket?

Néha sajnos méltatlanul sokáig, ez lehet 1 naptól egészen 2 évig is, mert sajnos van olyan könyv amivel már két éve várunk egymásra.





2015. január 30., péntek

A magánkiadók bármit kiadnak? Interjú az álomgyár két vezetőjével



A magánkiadók bármit kiadnak?

Interjú az Álomgyár Kiadó két vezetőjével



 


A focihoz mindenki ért, tartja a mondás. Már hallottuk ennek egy másik változatát is, miszerint mindenki ért a focihoz és könyvet is ír. Évente több ezer új szerző próbálkozik eljutni az olvasókhoz, de vajon milyen sikerrel? Erről kérdeztük az álomgyár kiadó két vezetőjét. 






Kérdés: Sokan azt gondolják, hogy a magánkiadásba olyan emberek vágnak bele, akiket a kiadók elutasítanak, így a könyveik gyenge minőségűek. Igaz ez?

Gönczi Péter (álomgyár kiadó): Ez abszolút nem igaz. De ahhoz, hogy ezt el tudjam magyarázni, fontos ismerni a könyvkiadás működését. A hagyományos könyvkiadásban a kiadó leszerződik a szerzővel, megfinanszírozza a kiadás költségeit (szerkesztés, gyártás, marketing), kifizet 6-8 % szerzői jogdíjat a szerzőnek és bízik benne, hogy az eladásoknak köszönhetően megtérül a kiadás. Mivel ez komoly kockázat, a kiadók teljesen kezdők könyveit a legritkább esetben merik megkockáztatni. Inkább nemzetközi könyveket keresnek, vagy olyan szerzőket, akik már akár az élet egyéb területein elértek valamit. Mivel a hagyományos kiadók a legtöbb esetben elolvasás nélkül utasítják el a beérkezett kéziratokat, így a lelkes kezdő íróknak nem marad más lehetőségük a könyvkiadásra, mint hogy a magánkiadás felé forduljanak.

Kérdés: Tehát a magánkiadók nem mérlegelnek, hanem mindent kiadnak?

Nagypál Viktor (álomgyár kiadó): Kétféle magánkiadás van. Vannak magánkiadók akik ingyen, vagy néhány ezer forintért ígérnek "kiadást". Mi ezt inkább "magángyártásnak" nevezzük, mert ilyen alacsony díjért nehezen elképzelhető, hogy profi szerkesztők, korrektorok vagy tördelők dolgoznának a könyvön. Ezen kívül léteznek magánkiadók vagy könyvkiadók, ahol a jelentkezők könyvei ugyanazokon a fázisokon esnek át, mint a hagyományos kiadók könyvei, csak a finanszírozó, ebben a modellben, maga a szerző. Természetesen, ebben az esetben is szigorú elbírálás alá esik a kézirat és csak a legjobbak kapják meg a lehetőséget a megjelenésre.

Kérdés: Be lehet jutni ilyen könyvekkel a nagy könyves hálózatokba?

Nagypál Viktor (álomgyár kiadó): Ez egy nagyon jó kérdés. Az emberek csak néhány nagy kiadót tartanak számon. Sokszor úgy vannak egy könyvvel, hogy nem is emlékeznek, hogy melyik kiadóé, de azt tudják, hogy hol vették. Így a kereskedőknek bizony figyelniük kell, hogy milyen könyvet raknak ki a polcaikra. A "magángyártásban" készülő könyvek nagy része sajnos soha nem kerül be a boltokba, de sok szerzőnek nem is ez a célja. "Írtam valamit és szeretném, ha az ismerősök kézbe fognák." 

Kérdés: Tudtok olyan ismert szerzőt mondani, aki magánkiadással kezdte?

Gönczi Péter (álomgyár kiadó): Elég sokat, itthon például Oravecz Nórát lehet említeni. Nemzetközileg is ismerünk nagy neveket, például Mark Twain, Stephen King vagy éppen John Grisham. A nagy könyvkiadók szívesen szemezgetnek a magánkiadók kínálatából, hiszen ha valaki már megmutatta, hogy mit tud és vannak olvasói, akkor már nem jelent akkora kockázatot a kiadóknak.

Kérdés: Mire érdemes figyelni, amikor valaki elküldi a kéziratot egy magánkiadónak?

Nagypál Viktor (álomgyár kiadó): Fontos, hogy csak kész kézirattal érdemes jelentkezni. A szerkesztők az első néhány fejezetből nem tudnak véleményt mondani egy kéziratról. Legalább egy egyoldalas szinopszist is kell csatolni. Szerencsés, ha a szerző az ismerősi körben megszondáztatja a kéziratot, mert az ő véleményük sokat segíthet. Ezen kívül nem csak az fontos, hogy a kézirat jó legyen, hanem hogy eladható is. Jó, ha a szerző átgondolja, hogy kiknek írta a könyvet, ki a célközönsége. Nincs olyan, hogy egy könyv mindenkinek szól.

Kérdés: Mennyi fogy a magánkiadásos könyvekből? Veszi ezeket egyáltalán valaki?

Gönczi Péter (álomgyár kiadó): Amennyiben színvonalas az elsőkönyves szerző könyve, úgy több száz is elfogyhat, olyanra is van példa, hogy a könyvesboltok sikerlistáit ostromolják. Akkor "sikeres" egy magánkiadásban készült könyv, ha egy átlagos olvasó nem tudja megmondani, hogy azt hagyomágyos kiadó készítette vagy egy magánkiadó. Egy ismeretlen szerző könyvét mindenképpen nehezebb eladni, éppen ezért fontos, hogy lehetőség szerint alacsony áron kerüljön a boltokba és hogy a kiadó marketinggel támogassa meg a könyvet. Megvannak azok a szakmai fortélyok, amelyeket nyilván egy kezdő szerző nem ismer, de egy tapasztalt kiadó igen.

 Az álomgyár kiadót 2012-ben alapította Nagypál Viktor és Gönczi Péter. Első évükben még csak 5, 2013-ban 10, tavaly pedig már 15 könyvük volt. Facebookon már több, mint 10 000 rajongójuk van. Saját könyveik mellet olyan ismert emberek könyveit is terjesztik a könyvesboltokban, mint például Növényi Norbert.

Az interjút a Kiadó bocsátotta a rendelkezésemre










2015. január 28., szerda

Szemezgető-februárban várható megjelenések

Várható megjelenések 2015. februárban
A Líra, a Libri és az Alexandra háza táján szemezgettem


Várható megjelenés 2015.02.13. Richard Castle: Dermesztő hőség

Richard Castle - Dermesztő hőségA New York-i rendőrség gyilkossági nyomozója, Nikki Heat egy azonosítatlan, halálra késelt nőt talál legújabb gyilkossági helyszínén, akit egy bőröndbe tuszkolva hagytak Manhattan utcáin. Nikki teljesen megdöbben, mikor rájön, hogy ez a gyilkosság saját édesanyja megoldatlan halálához köthető. Oldalán szerelmével és partnerével, a menő újságíró Jameson Rookal, Heat mindent megtesz, hogy megoldja a bőröndbe rejtett holttest ügyét, miközben anyja rejtélyes múltjával is szembe kell néznie.
Miközben folyamatos veszéllyel néz szembe, ahogy valaki az ő életére is tör, Nikki fájdalmas családi titkokra derít fényt, felfedi anyja titkos életét, és saját múltját is újra kell értékelnie. Küldetése Manhattan sikátoraiból Párizs sugárútjaira vezérli Nikkit és Rookot, hogy elkapjanak egy könyörtelen gyilkost. De vajon most, hogy édesanyja esete váratlanul is előtérbe került, képes lesz-e Nikki megoldani azt a sötét rejtélyt, ami már egy évtizede kísérti?




                       Várható megjelenés 2015.02.16. Sebastian Faulks: Ásó, kapa, Jeeves

FAULKS, Sebastian - Ásó, kapa, Jeeves
"Ezt a könyvet P.G. Wodehouse előtti tisztelgésnek szánom, azok nevében is, akik szerint a művem nincs kínosan a szint alatt. Köszönöm neki a sok örömet, amit ez a munka adott. Csaknem fél évszázada vagyok lelkes olvasója a műveinek. Nem vagyok a Wodehouse-izmus mindentudó zsenije. Csupán egy rajongó.
Az öreg rókáknak ugyanakkor csak annyit mondhatok: igen, felfogtam, mibe másztam bele, és igen, pont olyan nehéz volt, mint vártam. Wodehouse prózája csodálatos; épp ez vele a bökkenő. Nem akartam túlságosan utánozni ezt az egyedi muzsikát, mert féltem, hogy túl szürke vagy túl hamis lesz. Ezért inkább arra törekedtem, hogy azok, akik még sosem olvastak Jeeves könyveket, ízelítőt kapjanak abból, mit hagytak ki. Azokban pedig, akik már ismerik Wodehouse-t, megpróbáltam nosztalgikus érzéseket kiváltani. Az igazi művek emléke legyen a dallam, ez a mű pedig egy egy kis dallamfoszlány."
Sebastian Faulks






                  Várható megjelenés 2015.02.16. Kiki Hamilton: A hetedik esztendő királya

Hamilton, Kiki - A hetedik esztendő királyaVéres áldozat, szívszorító döntés, bizonytalan jövő...
Eljött a hetedik év, amelyben a Hazuglátó Udvarnak, hogy megőrizhesse függetlenségét, áldozatot kell bemutatnia az Igazlátók uralkodójának Samhain éjszakáján. A Hazuglátók ezt az áldozatot nevezik a Hetedik Esztendő Királyának. Donegal ezúttal olyasvalakit akar feláldozni, akit Tiki szeret. És ha ez még nem lenne elég a bajból, Fiona eltűnik, Johnny élőhalott, és a gyilkos liche egyre közelebb jár hozzájuk. Tiki egyetlen reménye, hogy ő és Rieker megtalálják a tündérek egyik ősi talizmánját, és túljárnak a Télkirály eszén, még mielőtt leszáll a sötétség. A Tündérgyűrű sorozat harmadik kötetében Tiki két világ között őrlődik - és egyikben sem találja meg a békét.









                         Várható megjelenés 2015.02.23. J. Kenner: Őrült vágy

J. Kenner - Őrült vágy
Úgy nőttem fel, hogy hittem abban, hogy létezik jó és rossz, helyes és helytelen, fekete és fehér. Több eszem volt, minthogy megbízzak az emberekben. Aztán megismertem Tyler Sharpot. A merész, elbűvölő és veszélyesen szexi Tyler Sharp mindig megszerzi, amit akar. De mosolya elbűvölő lehet, ügyei komorak, ambíciói könyörtelenek. Azt gondoltam, én vagyok az egyetlen olyan nő, aki elég erős, hogy ellenálljon neki, de az egymás iránti vágyunk túlságosan sürgető volt ahhoz, hogy letagadjuk. Egy tekintet kellett, és máris bajban voltam. Egy érintés és lépre csalt. Egy éjszaka, és az övé lettem. És most, hogy beleszerettem, nincs visszaút.  










                   Várható megjelenés 2015.02.27. Michelle Hodkin: Mara Dyer eszmélése




Michelle Hodkin - Mara Dyer eszméléseMara Dyer azt hiszi, az élete furcsább már is nem lehet, miután egy kórházban tér magához, és nem emlékszik, hogy került oda. Pedig lehet.
Amnéziája ellenére meggyőződése, hogy a barátait megölő, őt viszont titokzatos módon életben hagyó baleset nem egyszerű véletlen volt. Tényleg nem.
Nem hiszi, hogy mindazok után, amin keresztülment, lehet még szerelmes. Nagyon téved.

2015. január 25., vasárnap

Anna Banks: Posszeidón

Mit tennénk, ha hirtelen kiderülne, hogy képesek vagyunk cápákkal és egyéb tengeri herkentyűkkel társalogni, vagy éppen a víz alatt beszélni?  
Nehéz kérdés, de pont ettől is jó a könyv, hogy ezt a kérdést feszegeti nagyon üde, fiatalos és olvasmányos formában. 

Anna Banks Poszeidón kötete, mint a Szirénia öröksége trilógia első része múlt év októberében jelent meg a Maxim Kiadó jóvoltából hazánkban is. Én azóta vadászok rá és most nemrégiben egy könyvtári példány elérhetővé vált. Nem is halogattam sokáig elsiettem érte, majd ez lett a soron következő olvasmányom. A sellőkkel eddig kizárólag Ariel a kis hableány mesén keresztül kerültem kapcsolatba, ezért nem volt túl sok előképzettségem a témában. Így szinte tiszta lappal indítottam a könyv olvasását.
Ennek ellenére mire a történet végére értem rengeteg érdekességet megtudtam a lenti világról, a rostáláson (párválasztási szokások) át a múltőrzőkön keresztül a két uralkodóház  ( Triton-Poszeidón) titkain át a szirének testfelépítéséig. Egyszóval igen átfogó információ halmazt kapunk, ami szerencsére egyáltalán nem volt tömör, vagy éppen zavaró a történet szempontjából.

A könyv egy vicces jelenettel és egy tragédiával indul, ami már megadja az alap feszültséget, ami sajnos nem  fokozódik a történet folyamán, de végig ott motoszkál, hiszen Emma szirénsége (bizony nem sellő!) innen datálódik. A lendületes, humoros rész viszont végig megmarad, mosolyt csal az arcunkra és közben azt vesszük észre, hogy a szereplők Emma, Galén, Galén testvére, Raína, aki eleinte egy útálatos dög, és a kicsit pipogya Tóraf a szívünkhöz nő. Egyedül Emma anyukájával nem tudtam mit kezdeni, igaz végig tudtam, hogy miért, de kíváncsi voltam, hogy mit fog kihozni belőle a szerző és sajnos mivel függővég, -miért is ne lenne az egy trilógia első része esetében-a megoldás még várat magára, van miért izgulnunk a továbbiakban is. 

A Floridai tengerpart ugyanúgy megjelenik, mint a víz alatti Titanic roncs, kicsit azt a részt én jobban kifejtettem volna, nekem ott lehetett volna egy picit több élmény az említés szintjén túl, mert érdekes egy ilyen történelmi szálat is beleszőni, ami a víz alatti élethez köthető,de imádtam a tenger alatti barlangokat, az aknamezőket, nagyon érdekes volt alámerülni és belesni a víz alá, főleg, hogy egy tengeri Adonisz  Galén volt a kalauz, vele bármikor alámerülnék én is. 

Galén a tengeri fenség Emma nyomába szegődik, követi New Jersy-be, hogy kiderítse valójában milyen módon tartozik a szirének közé a szép, szinte áttetsző bőrű, ibolyaszín szemű, szőke lány, aki bár nem hordozza a szirének tipikus jegyeit mégis egyértelműen rendelkezik a szirének között is ritka kivételes tehetséggel, irányítani tudja a tenger élőlényeit, ami egyszer a fennmardásukhoz nélkülözhetetlen lehet. 

Kedvencem: Emma, aki nagyon jól kezeli a váratlan és akár kínos szituációkat is, emellett erős és gyenge is tud lenni.

Érdekes: Raína, aki először egy utálatos dög, akit később mégsem lehet nem szeretni

Semleges: Tóraf, valahogy ő volt az, aki nem hiányozhatott a történetből, de semmi extra

Szívdöglesztő: Galén, aki kék szemű, napbarnított, izmos, jófej és kitartó, pont olyan amilyennek egy tengeri fenségnek lennie kell.

Fura: Először nekem nagyon furcsának tűnt, hogy az összes szirén rajong a tengeri halakért, azt eszik szinte minden étkezésnél, bár végül már értettem, hogy miért is esznek halat, megvilágosodás volt a köbön.

A borító magával ragadó, akárhányszor ránéztem úgy éreztem, hogy a víz alatt vagyok és a sima, néma tenger vesz körül, nagyon szép színek és a lány a borítón szintén gyönyörű, olyan Emmás, szinte el is hittem, hogy Ő van a borítón. A történet és a borító teljes összhangban van és ez elég ritka. Új kedvenc borítom van, kár, hogy könyvtári, mert ez az a könyv, amit szívesen látnék a polcomon is. 

Az írásmód egészen újszerű az E/1 és az E/3 személyben történő mesélés váltakozik Emma és Galén szemszögéből, nekem nagyon tetszett ez a fajta megoldás, követhető és nem sablonos. 

Fiatalok, szimpatikusak, szerelmesek, bíznak, vívódnak és élnek, mindez nem mindennapi formába öntve, igazi könnyed YA regény. Egy délutáni limonádé mellé kiváló olvasmány, némi fantasy érzéssel, de akár igaz is lehetne, mert könnyeden, a kellő részletességgel van elmesélve. Egy-egy zavaró momentumon átlépve új kedvenc YA regényem lett Rainbow Rowell Eleanor és Parkja mellett 

Tűkön ülve várom a folytatást, ami remélem idén már kapható is lesz.

Fülszöveg:


Emma barátnőjével, Cloe-val nyaral a tengerparton, amikor egy aprócska baleset során megismerkedik a jóképű Galénnal. Ez a találkozás valóban a véletlen műve? Emmának nincs lehetősége ezt kideríteni, mert egy tragédia beárnyékolja ottlétüket. A lány, miután hazatér, nem képes egykönnyen túltenni magát a traumán. Ekkor váratlanul ismét fölbukkan az ibolyakék szemű idegen. Galén, a szirén herceg a szárazföldön kutat egy lány után, akiről azt hallotta, hogy talán ő az utolsó élő szirén, aki egyesítheti a tenger mélyén élő két uralkodóházat. Bár erőteljes kötődésük azonnal érezhető, Galén még sincs teljesen meggyőződve róla, hogy Emma az, akit keres. Végül a sok bizonyíték meggyőzi, hogy csakis Emma és különleges képessége mentheti meg a herceg országát. Galénnak szüksége van a lány segítségére bármilyen kockázattal jár is.
Vajon képes lesz Emma beváltani a hozzá fűzött reményeket? És vajon összefonódhat két ennyire különböző világ?



2015. január 24., szombat

Day and Nigh Book Tag

A MOLY-nak köszönhetően, ahol mostanában igen gyakran elidőzöm,  remek Book Tag-ekbe futok bele, most jött el az idő, hogy ki is próbáljam. Szóval Book Tag szűzként, íme az első, amire Noémi olvasósarka ösztönzött
A D-A-Y-A-N-D-N-I-G-H-T betűkön végighaladva egy-egy kérdésre válaszolunk. 
Nézzük a kérdéseket és a hozzájuk tartozó válaszomat. 



D - Do you read more in the morning or at night? - Nappal vagy éjszaka olvasol többet?

Egyértelműen éjszaka, sajnos. Tudom, hogy nem tesz jót, hogy az éjszakai olvasás, viszont ilyenkor van nyugalom, amikor nem kell pörögni és nem zavar meg senki. Néha csak azt veszem észre, hogy hajnali egy óra és ötkor már csörög a vekker. 




A - Are there any books that changed the way you thought about things? - Van olyan könyv, ami megváltoztatta a gondolkodásmódod (valamiről)?

Igen, ilyen például a Markus Zusak: Könyvtolvaj, minden ember valamilyen módon fontos és mindenkiben van valami jó fajtól, nemtől, vallástól függetlenül és ezt észre kell vennünk mielőtt késő lenne.

Y - YA or not? - YA vagy nem? 




Akár, de nem elsődlegesen, az olvasmányaim nagyon kicsi százalékát teszik ki a YA könyvek. Ettől függetlenül most éppen egy Young Adult  könyv van soron Anna Banks Poszeidón trilógia első kötete és egyelőre imádom, hamarosan értékelni is fogom itt a blogon. 





A - Are there any characters that you honestly believe are real? - Van olyan karakter, akiről úgy gondolod, hogy létezik?

Szinte folyamatosan életre keltem a karaktereket és meg vagyok győződve arról, hogy valahol él egy ugyanilyen karakter, hiszen az írók is általában a környezetükből merítve alakítják ki a karaktereket. Miért is ne létezhetne egy Mr Darcy, egy Eleanor és Park, vagy éppen egy tökéletes Galén a Poszeidón-ból, csak lehet, hogy éppen sosem találkozunk velük. 

N - Nobody touches my books or I don't loaning my books out? - El a kezekkel a könyveimtől vagy szívesen kölcsönadom?

Nagyon szívesen adom kölcsön, de csak miután kiolvastam. :) A könyv mindenkié, így én sem szeretem csak egyedül birtokolni, nyugodtan olvassa el akár az anyukám, akár a férjem, vagy éppen a barátnőim. Egyet szoktam kérni, hogy vigyázzanak rá.

D - Do you ever smell your books? - Meg szoktad szagolni a könyveid?



Igen, de mindegyiket csak egyszer, amikor megveszem. A használt, értsd könyvtári, rukkola, csere könyveket nem szoktam. 

N - Not everyone loves books - is this a positive or negative? - Nem mindenki kedveli a könyveket - baj/nem baj?

Nem baj, nem vagyunk egyformák, miért kellene mindenkinek ugyanazt szeretni, nem ítélem el azt sem aki nem szereti a könyveket, biztos szeret mást aminek számára értéke van és ez így van jól.

I - I keep my books in the best condition or maybe not? - Jó állapotban tartom a könyveimet, vagy nem?

Egyértelműen, IGEN! 

G - Gosh, I have too many books! True or false? - Istenem, túl sok könyvem van! Igaz vagy hamis?

Sok könyv, hát van ilyen??? Könyvet, sokat, MÉÉGGG! 

H - Have you ever spilled or stained your books before with something, and If so how? - Előfordult már, hogy leöntötted vagy összekented a könyved? Ha igen, hogyan?

Chipes kéznyomok már voltak a lapokon, mert általában chipset majszolok olvasás közben. De nagyon vigyázok, hogy másik kézzel lapozzam a könyvet, de volt olyan, hogy előfordult a legnagyobb elővigyázatosság mellett is. Azonban a kád vizében már többször megúsztattam egy-egy kötetet, ez majdnem olyan rossz mintha összekentem volna.




T - Toned or untoned while reading? or in other words...Do you read and workout at the same time? - Ha olvasol, akkor csak olvasol, vagy csinálsz közben valami mást is?

Sajnos néha TV-t nézek közben, főleg Gyilkos elméket, Mike és Molly-t, Két pasi meg egy kicsit vagy éppen tehetségkutatót, ma veszélyesen közelít a Dal is és már tudom is melyik könyvet fogom olvasni közben. Egyike a rossz szokásaimnak, hogy egyszerre több dolgot csinálok. Ettől függetlenül általában tudom, hogy mi történt a könyvben és a filmet is tudom követni közben.

Ha tetszett a kihívás, a vendégem vagy rá. 




2015. január 20., kedd

Kim Harrington:Perception-Clarity 2 A hatodik érzék

Kim Harrington: Perception – Clarity 2. A hatodik érzékA Könyvmolyképző Kiadó gondozásában jelent meg 2014 szeptemberében a Clarity sorozat második részeként a Perception-hatodik érzék című kötet.

Bevallom kicsit félve kezdtem olvasni, mert az első részt nem olvastam és egyébként sem pont a harmincas korosztály a célközönség. Egyszóval nem tudtam mit is várjak pontosan, de végül egyáltalán nem volt zavaró az előzmények hiánya és nagyon jól szórakoztam.

Clarity Fern tisztánlátó, ami azt jelenti, hogy amikor megérint egy tárgyat emléklépek törnek rá. Ennek a tulajdonságának köszönhetően már megoldott egy rejtélyt, minek következtében a suliban is igen népszerű lett. Azonban nem csak Clare rendelkezik paranormális képességekkel, hanem bátyja Perry is, bár szerintem az ő részéről kevésbé kiforrott még a történet, én biztosan ezt a szálat tovább szőném és jobban bevonnám a történetbe, mert többet érdemelne a karakter. 

Amikor egy helybéli iskolás lánynak nyoma vész, Clare elkezd nyomozni, miközben őt is egy titkos zaklató üldözi, ezért egyre sürgetőbbé válik, hogy a képességeit latba vetve a halott lány gyilkosa és saját zaklatója nyomára bukkanjon. 

Két fő szál van a történetben, a krimi és a szerelmi, e kettő egészül ki a paranormális képességekkel bíró fő és mellékszereplőkkel, valamint egy igazán számomra nagyon érdekes barátnőként megjelenő mellékszereplővel. Mallory, a barátnő nagyon eredeti és érdekes karakter lett, a végére igazán megkedveltem, nagyon remélem, hogy nem vész el a süllyesztőben.

Egy délután alatt kiolvastam a könyvet az elejétől a végéig, mivel gördülékeny volt a történet, a szereplők közül mindig valaki ébren tartotta a figyelmemet, ezért is tudtam ilyen gyorsan haladni. A másik ok pedig az, hogy kíváncsi lettem Clare választ e a két fiú, Gabriel és Justin közül. 

A krimi szálról túl sokat nem tudok mondani, nekem nem volt túlzottan bonyolult vagy fondorlatos, hamar rá lehetett jönni arra, hogy ki a titkos zaklató és még ennél is többre, de gondolom a Young Adult könyvek célközönségét jobban lekötötte a szerelmi vonal, na jó még engem is. 

Amit még fontosnak tartok, hogy egy igazán belevaló főszereplőt ismerhetünk meg, Clare személyében, aki nem nyávog, nem egy cicababa és mégis annyira mai és friss, hogy muszáj őt kedvelnünk. Emiatt nem egy habos-babos lányregény, hanem egy izgalmas, romantikus történet.

Összegezve, fiatalok számára igazán olvasmányos, belevaló, nagyon mai történet, egy kis krimivel fűszerezve. Izgalom és romantika, remekül ötvözve. Volt amikor még én is borzongtam egy picit. Még az sem vett el az élményből, hogy elég kiszámítható volt a cselekmény. Nagyon tetszett a szereplők felruházása némi természetfeletti erővel, ami egy hatalmas lökést ad az egész regénynek, amitől igazán jóvá válik. 


Belevaló, a mai kor igényeinek megfelelő olvasmány, amit szívből ajánlok minden korosztály számára.


"Mindenki hallott már Clarity „Clare” Fernről. A suliban is jól ismerik, ő a tisztánlátó lány, akinek elég csak megérintenie egy tárgyat, és rögtön emlékképek törnek rá a múltból.
Csakhogy Clare egyáltalán nem akarja celebként ünnepeltetni magát. Jobban szeret a háttérbe húzódva csendesen szemlélődni. Különleges képességét nem váltja aprópénzre.
Valaki azonban Clare nyomába szegődik, csábító üzenetekkel és ajándékokkal halmozza el, ahol csak felbukkan a lány. Ki lehet a titkos csodáló? Vajon a vonzó Gabriel, aki miatt Clare szíve mindig hevesebben ver? Vagy talán a lány korábbi barátja, Justin, aki bármit megtenne, hogy újból összejöjjenek? 


Egy biztos. Clare-nek mielőbb meg kell oldania a rejtélyt. Az üzenetek egyre baljósabbá válnak, ráadásul egy helybéli lánynak hirtelen nyoma vész. Clare nekilát az igazság  felderítésének – mielőtt túl késő lenne."



forrás: Youtube

2015. január 17., szombat

Jessica Beck-Cukormázas gyilkosság

Nem is tudom, pontosan mivel kezdjem, de nem fogom szépíteni a dolgokat egyszerűen nem tetszett ez a könyv. Nálam ez nagy szó, mert odavagyok a kisvárosi nyomozásokért, főként az olyan könyvekért, amik tele vannak sütemény receptekkel is.  Ezeket gyakran ki is szoktam próbálni, most viszont nem éreztem rá késztetést.

Látszólag ez a könyv pont megfelelt volna az ízlésemnek, de sajnos csak látszólag. A könyvesboltban pont akciós volt, ezért gyorsan haza is jött velem. Alig vártam, hogy befejezzem az aktuális könyvet és nekikezdhessek az egyik kedvenc témámnak, ami nem más, mint egy jól megírt, receptekkel tarkított kisvárosi nyomozás. Igen, ezt vártam, de….

Nézzük szép sorjában miért nem tetszett a könyv, először is azért, mert se füle se farka, egy nagyon gyenge próbálkozás arra, hogy a Joanne Fluke-tól megszokott idilli kisvárosi hangulatot és nyomozást leutánozza. Jelen esetben egy fánküzlet a bázis, ahol Suzanne ugyanúgy, mint Fluke-nál Hannah próbálja kinyomozni a kisvárosban történt gyilkosságot, közben vezeti a boltot és próbálja a szerelmi életét is sínre tenni. A történet nem is érdemel sok szót, mert tényleg gyenge és kidolgozatlan akárcsak a szereplők. Senkit nem ismerünk meg igazán, még a főszereplővel kapcsolatban is csak halvány sejtéseink vannak. Se külső, se belső jellemvonások alapján nem tudnak közel kerülni a szereplők az olvasóhoz, igaz erre nagyon nem is törekszik a szerző, mert a leírásokat rettentően elnagyolta. Mindvégig távoli szemlélő maradtam, nem igazán sikerült elmerülni a könyvben. Szó szerint vártam, hogy a végére érjek, túl tömény és ragacsos volt, akár egy elrontott fánk.
A receptektől sem voltam elájulva, több recept nagyon hasonló volt, ezzel kapcsolatban is sokkal többet vártam.

Ettől függetlenül, mivel nem jellemző rám, hogy nem adok második esélyt és itt ugye egy sorozatról beszélünk, így a második részt még biztosan el fogom olvasni, ki tudja….


Nem lenne igazságos, ha nem említenék valami pozitívumot is a végére,  ami nem más, mint a borító, mert az nagyon tetszik. Egyszerű, lényegre törő és a színek is jól el vannak találva.

2015. január 12., hétfő

Az Európa Könyvkiadó újdonságai 2015 első negyedévében



Az Európa könyvkiadónál nagyon izgalmasan alakul az első negyedév, az érdeklődésemet máris felkeltette a J. D. Salinger Zabhegyezője, ezúttal új fordításban.
Valamint a 22. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége lesz Jonathan Franzen és ezen felül is még számos érdekességet tartogatnak az elkövetkezendő hónapok. 

Nézzük a konkrétumokat: 


Jonathan Franzen memoárkötete, Salinger kultikus regényének vadonatúj fordítása, Milan Kundera „komédiája” és Krzysztof Varga újabb magyar témájú könyve is szerepel az Európa Könyvkiadó idei újdonságai között. Folytatódik a klasszikus életművek kiadása: Mario Vargas Llosa, Jorge Luis Borges, Vladimir Nabokov és Margaret Atwood új köteteit vehetik kézbe az olvasók 2015 tavaszán.

A 22. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége lesz Jonathan Franzen, a kortárs amerikai irodalom egyik legnagyobb sztárja. Diszkomfortzóna című memoárja szellemes, okos, önironikus krónikája egy ember felnőtté válásának.

Ötven évvel első magyar megjelenése után kerül új fordításban az olvasók elé J. D. Salinger Zabhegyező-je – Rozsban a fogó címmel –, amely nemcsak a kamaszlélek hiteles rajza, hanem a társadalmi konformizmus ellen lázadó ember kudarcának is szimbóluma. A rejtőzködő író élettörténetét több mint kétszáz emberrel készített interjúkból, Salinger irataiból és levelezéséből állította össze David Shields és Shane Salerno. A vaskos életrajz márciusban jelenik meg magyarul.

Magyar ügyekben illetékes íróként újabb magyar kötettel, a Mangalicacsárdás-sal áll elő Krzysztof Varga. A lengyel szerző a Turulpörkölt megjelenése óta eltelt időszakban még közelebbi kapcsolatba került Magyarországgal: figyelemmel követi az eseményeket, átolvasta a klasszikusokat, bejárta Budapestet és a Dél-Alföldet, és remekül kiigazodik a magyar popkultúrában.

A három kisregényt tartalmazó Ének évada című könyvvel folytatódik Vámos Miklós műveinek kiadása. A betiltottság hosszú évei után legálisan csak 1989-ben jelenhetett meg a Kerti mulatság, Konrád György Agenda ciklusának első darabja, amely várhatóan áprilisban kerül a könyvesboltokba.

„Egy könyv, ami hozott lélekből dolgozott. Jöttek férfiak, nők, lányok, fiúk… s valamit kipakoltak magukból. Sokan az egész lelküket, mások csak egy darabkát belőle… Lett ebből gyűjtemény, a hozott lelkek múzeuma” – írja új kötetéről Háy János. A Hozott lélek az Európa Könyvkiadó egyik fesztiválújdonsága lesz.

Egressy Zoltán új regénye, a Lila csík, fehér csík gyerekkori rajongásról, felnövésről, nosztalgikus vissza- és előretekintésről egyaránt szól – középpontjában Törőcsik Andrással, az utolsó magyar futballzsenivel. Nem sportkönyv ez, hanem szépirodalom, melyben fikció és valóság izgalmasan keveredik.

A Nobel-díjas Mario Vargas Llosa új regényében újból találkozhatunk az életmű felejthetetlen alakjaival. A diszkrét hős csupa derű, csupa humor, hamisítatlan lektűr, amelynek mégis van súlya: hitet tesz az erkölcsi bátorság, az egyenesség mellett.

A jelentéktelenség ünnepe, Milan Kundera új regénye nagyon is komolyan veendő komédia, amely mintegy összefoglalja és megkoronázza a Franciaországban élő világhírű író életművét.

Összegyűjtött elbeszéléseinek második kötetével zárul az Európa Könyvkiadó Nabokov-sorozata. A nagyszabású program befejezéséhez kapcsolódóan a kiadó irodalmi pályázatot hirdetett: olyan, még nem publikált, szépirodalmi igénnyel megírt elbeszélést vagy paródiát vár, amelyet Vladimir Nabokov ihletett. (A pályázatról bővebben: www.europakiado.hu)

A maihoz hátborzongatóan hasonlatos, mégis idegen világban játszódik Margaret Atwood Az özönvíz éve című regénye. Javier Cercas egy igaz történetnek, Kékszem legendájának próbál a mélyére hatolni: hosszan beszélget mindenkivel, aki még él a szereplők közül. Ennek dokumentuma A határ törvényei című könyve. A dokufikció és a kriminálriport eszközeivel íródott Clemens J. Setz Indigó című regénye is, amely jól kitalált helyzetekkel, mesteri jellemzéssel ejti rabul olvasóját.

Az első világháború előtt, Bakuban, a gazdag olajvárosban játszódik Borisz Akunyin A fekete város című regénye, amelyben Fandorin újból egy zseniális, legyőzhetetlennek tűnő bűnöző-forradalmárral küzd meg.


A márciusban megjelenő Újjászületés Stephen King sötét, megrázó regénye a függőségről és a fanatizmusról, amelyben kiderül, mennyire ijesztő értelme is lehet egy olyan egyszerű szónak, mint az „újjászületés”. 

Andrew Cope: Mosómedvék akcióban 1.-Otthon, édes otthon!

Kicsik, bundásak és nagyon agyafúrtak. Melyik gyerek ne szeretné a mosómedvéket?

                                  

A Bélelt Bunda Banda tagjai igazi rafinált kis mosómedvék, akik vicces és izgalmas kalandokba keverik magukat. Az első kötetben egy rosszul elsült csíny  után menekülniük kell és máris a nagyvárosi forgatagban találják magukat, emiatt szem nem marad szárazon, csak éppen jelen esetben a nevetéstől fog könnybe lábadni a szemünk.  

A bandatagok: Sebesmancs, Lufi, Döme, Pepito, hát nem édes nevek?

A könyv fejezetekre tagolt, emiatt esti mesének is kiválóan alkalmas. Mi lefekvéskor a kisfiammal 1-2 fejezetet olvastunk el és szinte én is vártam estéről estére, hogy mi fog történni és hogyan kecmeregnek ki a csávából kis barátaink. Egy modern mese, amitől nem kell féltenünk a gyerekeket, akkor sem ha egyedül olvassák a könyvet. Nem durva, nem bántó, hanem vicces és még az összetartás értékét is közvetíti a gyerekek felé. Tehát ne féljünk attól, hogy egy rabló bandával kerül szembe a gyermekünk, mert a Bélelt Bunda Banda nem mosómedve gengszterek gyülekezete. 

Szerintem ideális az olvasás rejtelmeivel ismerkedő gyerkőcöknek, de a nagyobbak, sőt még a szülők is jól szórakozhatnak a Bélelt Bunda Banda tagjain. 

A borítója pedig jópofa, szerettem. A könyvben fellelhető rajzok is igazán bájosak és viccesek, remek kiegészítői voltak a történetnek.

A megcélzott korosztály: 6-12 éves


Tartalom:

A Bélelt Bunda Banda tagjai a város legvagányabb mosómedvéi. De életük legnagyobb, legvakmerőbb akciója nem egészen úgy alakul, ahogy elképzelték. Menthetik az irhájukat! A négy pórul járt kis állat útnak indul, belevetik magukat a nyüzsgő város forgatagába. Hogyan végződik ez a kalandjuk? Megtudhatod, ha elolvasod a négy jó barát izgalmakkal teli és nagyon-nagyon-nagyon vicces történetét.










Már elérhető a sorozat második része is, ami ismételten remek szórakozást kínál.


A Bélelt Bunda Banda, azaz a környék négy legvagányabb mosómedvéje egy fagyos téli reggelen újabb portyára indul Totó bá boltjába. A sok finom falattal kecsegtető akció azonban rejtélyes okok miatt félbeszakad. A falu lakóinak életét és fenekestül felforgatja néhány érthetetlen esemény. A kis mosómedvék sötét titkot szimatolnak a háttérben, ezért a rejtélyek nyomába erednek. Tarts velük te is!

2015. január 9., péntek

Rainbow Rowell: Eleanor és Park


Valaki azt javasolta, hogy kap valamilyen El & Park ... így nyilván én.  Ez az első busszal felvázoló Park "új stílust. & # ... „Ebben a szexi, okos és gyengéd történetben a punk rock és az igaz szerelem lüktet. Az olvasók el fognak ájulni az Eleanor és Parktól.” (Gayle Forman, New York Times bestseller szerző)
Park
Eleanor kezét fogni olyan volt, mint egy pillangót tartani. Vagy mint egy szívdobbanás. Mint valami teljeset, valami teljesen élőt fogni.
Park fogta már más lányok kezét. És eddig mindig kellemes volt. Nem sokban különbözött attól, amikor kiskorukban Josh-sal kézen fogva mentek át az utcán. Vagy amikor a nagymamája templomba vitte, és fogta a kezét. Talán egy kicsit édesebb, egy kicsit furább volt.
Amikor tavaly kiszáradt szájjal és a szemét majdnem végig nyitva tartva megcsókolta azt a lányt, azon tűnődött, hogy talán vele van valami baj. Még azon is eltöprengett – komolyan, csókolózás közben ezen töprengett –, nem meleg-e esetleg.
Vagy talán, gondolta most, egyszerűen csak nem ismerte fel azokat a lányokat. Ahogy egy számítógép meghajtója kiköpi azt a lemezt, amelyiknek nem ismeri fel a formázását.
Amikor hozzáért Eleanor kezéhez, felismerte őt. Tudta.
Eleanor
Jó volt egymás kezét fogni. Eleanor keze nem volt teljesen ciki. És a csókolózás biztonságosnak tűnt, mivel a duzzadt ajakkal nincs semmi baj – és mivel Park általában lehunyta a szemét.
Eleanor törzsén azonban nem volt biztonságos hely. A nyakától a térdéig nem akadt olyan pont, ahol észrevehető struktúrával rendelkezett volna.
Amikor Park a derekához ért, behúzta a hasát, és előrebukott. Ami ahhoz a katasztrófához vezetett… amitől Godzillának érezte magát. (Pedig még Godzilla sem kövér. Csupán gigantikus méretű.)
A dologban az volt az őrjítő, hogy Eleanor szerette volna, ha Park újból megérinti. Azt szerette volna, hogy állandóan tartsa rajta a kezét. Még ha emiatt Park rá is jön, Eleanor túlzottan emlékeztet egy rozmárra ahhoz, hogy a barátnője maradhasson… Ennyire jó érzés volt. Olyan volt, mint az a kutya, amelyik megízlelte az emberi vért, és attól kezdve mindig harap. Egy rozmár, amelyik megízlelte az emberi vért. Két rossz csillagzat alatt született fiatal története, akik elég okosak, hogy tudják, az első szerelem szinte sohasem tart örökké, de elég bátrak és elszántak, hogy mégis megpróbálják.





Az első szerelem mindig valami olyan, ami végig elkíséri az embert egész életén át. 
Talán emlékszünk még arra, hogy megszűnt körülöttünk a világ, pont úgy, mint Eleanor és Park körül 1986-ban, amikor a történet játszódik. 

Igazából Young Adult kategória, de ettől szerintem nyugodtan vonatkoztassunk el, mert én, aki a harmincas (te jó ég, már ennyi!?) éveit tapossa pont ugyanolyan jól szórakoztam, mint a fiatalabbak. Sőt, bizton állíthatom, hogy még jobban is, mert mi még emlékszünk arra, amikor a walkman volt a divat és mindenki arra vágyott, illetve az elemekkel is zsonglőrködtünk nehogy lemerüljenek. Szóval a könyv pont ebbe a légkörbe csöppent minket. 


Véleményem

Egy eleinte félszeg, majd egyre jobban kinyíló kapcsolat kialakulását és fejlődését követhetjük nyomon, két teljesen különböző értékekkel vagy éppen annak hiányával bíró családból kikerült fiatal között. A történet lassan folydogál, de mégsem érezzük azt egy percig sem, hogy unalmas lenne. 
Még a faji különbségek is szóba kerülnek, bár nem ezek adják a történet hangsúlyos részét. 
Míg Park koreai származása ad okot a másságra, addig Eleanor pedig az öltözködésével és a súlyával vívja ki az érdeklődést, amely sokszor céltáblává teszi az iskolában. Ami viszont közös bennük, hogy imádják a képregényeket, a jó zenéket és végül egymást is. 

Néhol együtt nevetünk, néhol együtt sírunk velük. Engem Eleanor családi helyzete érintett meg a legjobban, az, hogy hátrányos helyzete mellett mégis értékes emberré tudott válni, aki remekül veszi az akadályokat. Becsülendő és tiszteletre méltó ez az akaraterő, amivel a karakter fel van ruházva.

Szinte végig imádtam a történetet, de a vége bevallom egy kicsit meglepett, másra számítottam. Ennek ellenére örülök, hogy a vége nem volt sablonos. Azonban jobban belegondolva ez a befejezése a könyvnek adott egy olyan pluszt, hogy mi magunk szőhetjük tovább a történetet és csak reménykedhetünk egy esetleges folytatás megjelenésében.

                        


Nagyon tetszett amikor  Eleanor és Park nézőpontját váltogatva haladt a történet előre. Jó volt olvasni, hogy mit gondolt vagy érzett Eleanor és mit Park ugyanabban a szituációban, vagy adott pillanatban.

Kedvenc karakter: Eleanor, igazi belevaló, vörös hajú, duci csaj, akinek vannak érzései és a sok megélt szörnyűség ellenére igazi szerethető személyiség lett, az apróbb "hibái" ellenére is.
Akit a legkevésbé szerettem: Eleanor  nevelőapja és  Eleanor anyukája, az egyik egy igazi bunkó, a másik pedig egy élhetetlen, dróton rángatható karakter, akit nem érdekel az sem, hogy mi van a saját gyerekeivel. 











Összegezve

Tökéletes választás a könyv azoknak, akik szeretik a jól megírt szerelmi történetet, de nem a csöpögős fajtából.

Sírós, nevetős, megható, bosszantó és nagyon-nagyon jól megírt regény. Végig szerethető és egy pillanatig sem unalmas. Új kedvenc született!


 

Könyvlelő Published @ 2014 by Ipietoon